Ռուսաստանի արդարադատության նախարարությունը բրիտանական Amnesty International Limited իրավապաշտպան կազմակերպությունն ընդգրկել է այն կազմակերպությունների ցանկում, որոնց գործունեությունը երկրում համարվում է անցանկալի։ Դրա մասին հաղորդվել է գերատեսչության կայքում։
Գլխավոր դատախազությունը մայիսի 19-ին ՀԿ-ի գործունեությունը անցանկալի է հայտարարել։ Գերատեսչությունը հայտարարել է, որ այն մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպություն է, բայց «իրականում գլոբալ ռուսատյաց նախագծերի նախապատրաստման կենտրոն է»։ Կազմակերպության անդամներն, ըստ գերատեսչության, արդարացնում են ուկրաինացի նեոնացիստների հանցագործությունները և պնդում Ռուսաստանի քաղաքական և տնտեսական մեկուսացման անհրաժեշտությունը, գրում է «Коммерсантъ»-ը։
Amnesty International (AI) Limited-ը հիմնադրվել է Մեծ Բրիտանիայում 1961 թվականին: Կազմակերպությունն ուշադրություն է հրավիրում մարդու իրավունքների խախտումների վրա և պայքարում է միջազգային չափանիշներին համապատասխանելու համար: Իր աշխատանքի համար Amnesty International-ն արժանացել է Նոբելյան մրցանակի և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների մրցանակի։ 2022 թվականի մարտին Роскомнадзор-ն «զանգվածային անկարգությունների, ծայրահեղականության և անօրինական զանգվածային գործողություններին մասնակցելու կոչերի» պատճառով արգելափակել էր ՀԿ-ի կայքը։

The Russian Ministry of Justice has added the British organization Amnesty International Limited to the list of organizations whose activities are recognized as undesirable on the territory of the country. This is reported on the website of the ministry.
The Prosecutor General's Office recognized the NGO's activities as undesirable on May 19. The department said that the organization positions itself as a human rights organization, but "in reality it is a center for the preparation of global Russophobic projects." According to the agency, the organization's members justify the crimes of Ukrainian neo-Nazis and insist on the political and economic isolation of Russia.
Amnesty International (AI) Limited was founded in the UK in 1961. It draws attention to human rights violations and fights for compliance with international standards. The organization has been awarded the Nobel Prize for its work, as well as the UN Human Rights Prize. In March 2022, Roskomnadzor blocked the NGO's website because of “calls for mass disorder, extremism, participation in illegal mass actions”.