ԱՄՆ մաքսային և սահմանային վերահսկողության մասնագետները դեռևս չեն ժամանել Հայաստան։ Այս մասին հունիսի 5-ին՝ մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում՝ «ՀՀ 2024 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Ինչպես նշեց արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը, ամերիկացիների այցը համագործակցության միայն մեկ բաղադրիչ է, որը ենթադրում է սահմանային վերահսկողության իրականացման գործում հայկական կողմի կարողությունների ընդլայնում։ «ՀՀ սահմանին ամերիկացի սահմանապահների ներկայության մասին խոսք չկա», - ընդգծեց Միրզոյանը։
Ամերիկացիների ժամանումը նախատեսված է 2025 թվականի սկզբին ստորագրված Երևանի և Վաշինգտոնի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիայի շրջանակներում։

US customs and border control specialists have not yet arrived in Armenia. Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated this during the debates on the report on the implementation of the 2024 state budget of Armenia at Thursday’s joint meeting of the standing committees of the parliament.
The visit of the Americans is only one component of cooperation, which implies expanding the capabilities of the Armenian side in the implementation of border control, the Armenian FM noted.
“There is no talk of the presence of American border guards on Armenia’s border,” Mirzoyan added.
The arrival of the aforesaid American specialist to Armenia is planned within the framework of the charter on strategic partnership between Armenia and the United States, signed in early 2025.