Ըստ էության, մենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունները սկսել ենք զրոյական կետից, ըստ էության, սա նոր հարաբերություններ հաստատելու հնարավորություն է, և սա մեր երկրների շահերից է բխում։ Այս մասին Էրդողանի հետ հանդիպումից առաջ Թուրքիայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2021-2022թթ. քննարկման արդյունքում մենք եկանք հետեւյալ եզրակացության. եթե մենք ստանձնենք այս օրակարգը, պետք է հավատանք, որ դա հնարավոր է եւ իրագործելի, հակառակ դեպքում կստացվի, որ մենք խաբում ենք ինքներս մեզ, սխալ ուղերձ ենք հղում մեր հանրությանը, սխալ ուղերձ ենք հղում մեր միջազգային գործընկերներին, սխալ ուղերձ ենք հղում Թուրքիային, եւ սա արդեն շատ վատ սկիզբ է։ Ուստի մենք պետք է հավատանք այն բանին, որ դա իրականանալի խնդիր է»,- ավելացրել է նա։
Նրա խոսքով՝ ներկա քննարկումն իրականում սկսվել է 2022թ. Պրահայում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ առաջին հանդիպումից, որից հետո Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սկսվել է հատուկ ներկայացուցիչների երկխոսություն, ապա ակտիվ շփումներ են սկսվել արտաքին գործերի նախարարների միջեւ։
«Անցյալ տարի Նյու Յորքում ես հանդիպում ունեցա Թուրքիայի նախագահի հետ։ Այս ընթացքում մենք մի քանի հեռախոսազրույցներ ունեցանք, եւ, իհարկե, սա շատ կարեւոր հանգրվան է։
Ի՞նչ է փոխվել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերություններում։
Շատ էական բան, քանի որ մի քանի տարի առաջ, եթե մենք անհրաժեշտություն ունեինք պարզաբանելու Թուրքիայի դիրքորոշումը այս կամ այն հարցի վերաբերյալ, կամ եթե Թուրքիան ցանկանում էր պարզաբանել Հայաստանի դիրքորոշումը այս կամ այն հարցի վերաբերյալ, երկու կողմերն էլ պետք է փորձեին դա անել երրորդ երկրների միջոցով։
Ես կարեւոր եմ համարում, որ մենք բավական երկար ժամանակ ուղիղ շփումներ ենք ունեցել Թուրքիայի հետ, եւ սա անհրաժեշտ եւ կարեւոր պայման է, որպեսզի մենք փորձենք ձեւավորել որոշակի օրակարգեր եւ քննարկումներ անցկացնել։ Ես նկատի չունեմ միայն այն հանդիպումները, որոնք անցկացվում են երկկողմ մակարդակով։ Ի տարբերություն նախորդ ժամանակահատվածի, մեր շփումները Թուրքիայի հետ այժմ շատ ինտենսիվ են։
«Մեր քննարկումները որոշակի ազդեցություն կունենան հետագա իրադարձությունների զարգացման վրա եւ նոր թափ կհաղորդեն հայ-թուրքական հարաբերություններին։
Մենք պարտավոր ենք այս հարաբերությունները ձեւակերպել որպես Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ միջպետական հարաբերություններ, թեեւ հանրային ոլորտում մենք շարունակում ենք խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին»,- նշել է Փաշինյանը։

По сути, мы с Турцией начали отношения с нулевой точки, по сути, это возможность установить новые отношения, и это исходит из интересов наших стран. Об этом на встрече с армянской общиной Турции до встречи с Эрдоганом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В результате обсуждений в 2021-2022 годах мы пришли к следующему выводу: если мы беремся за эту повестку, то должны верить в то, что она возможна и осуществима, иначе получится, что мы обманываем себя, даем неправильный посыл нашей общественности, даем неправильный посыл нашим международным партнерам, даем неправильный посыл Турции, и это уже очень плохое начало. Поэтому мы должны верить в то, что это осуществимая задача», - добавил он.
По его словам, нынешний процесс фактически начался с первой встречи с президентом Турции Эрдоганом в Праге в 2022 году, после чего между Арменией и Турцией начался диалог спецпредставителей, затем начались активные контакты между министрами иностранных дел.
«В прошлом году в Нью-Йорке у меня состоялась встреча с президентом Турции. За это время у нас было несколько телефонных разговоров, и, конечно, это очень важная веха.
Что изменилось в отношениях между Арменией и Турцией?
Очень существенная вещь, потому что несколько лет назад, если нам нужно было прояснить позицию Турции по тому или иному вопросу, или если Турция хотела прояснить позицию Армении по тому или иному вопросу, обе стороны должны были попытаться сделать это через третьи страны.
Я считаю важным, что у нас уже довольно давно идут прямые контакты с Турцией, и это необходимое и важное условие для того, чтобы мы пытались формировать определенные повестки и вести обсуждения. Я имею в виду не только те встречи, которые проводятся на двустороннем уровне. В отличие от предыдущего периода, сейчас наши контакты с Турцией очень интенсивны.
Наши обсуждения окажут определенное влияние на развитие дальнейших событий и придадут новый импульс армяно-турецким отношениям.
Мы обязаны формулировать эти отношения как межгосударственные отношения между Арменией и Турцией, хотя в публичной плоскости мы продолжаем говорить об армяно-турецких отношениях», - отметил Пашинян.