Ըստ էության, մենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունները սկսել ենք զրոյական կետից, ըստ էության, սա նոր հարաբերություններ հաստատելու հնարավորություն է, և սա մեր երկրների շահերից է բխում։ Այս մասին Էրդողանի հետ հանդիպումից առաջ Թուրքիայի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2021-2022թթ. քննարկման արդյունքում մենք եկանք հետեւյալ եզրակացության. եթե մենք ստանձնենք այս օրակարգը, պետք է հավատանք, որ դա հնարավոր է եւ իրագործելի, հակառակ դեպքում կստացվի, որ մենք խաբում ենք ինքներս մեզ, սխալ ուղերձ ենք հղում մեր հանրությանը, սխալ ուղերձ ենք հղում մեր միջազգային գործընկերներին, սխալ ուղերձ ենք հղում Թուրքիային, եւ սա արդեն շատ վատ սկիզբ է։ Ուստի մենք պետք է հավատանք այն բանին, որ դա իրականանալի խնդիր է»,- ավելացրել է նա։
Նրա խոսքով՝ ներկա քննարկումն իրականում սկսվել է 2022թ. Պրահայում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ առաջին հանդիպումից, որից հետո Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ սկսվել է հատուկ ներկայացուցիչների երկխոսություն, ապա ակտիվ շփումներ են սկսվել արտաքին գործերի նախարարների միջեւ։
«Անցյալ տարի Նյու Յորքում ես հանդիպում ունեցա Թուրքիայի նախագահի հետ։ Այս ընթացքում մենք մի քանի հեռախոսազրույցներ ունեցանք, եւ, իհարկե, սա շատ կարեւոր հանգրվան է։
Ի՞նչ է փոխվել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերություններում։
Շատ էական բան, քանի որ մի քանի տարի առաջ, եթե մենք անհրաժեշտություն ունեինք պարզաբանելու Թուրքիայի դիրքորոշումը այս կամ այն հարցի վերաբերյալ, կամ եթե Թուրքիան ցանկանում էր պարզաբանել Հայաստանի դիրքորոշումը այս կամ այն հարցի վերաբերյալ, երկու կողմերն էլ պետք է փորձեին դա անել երրորդ երկրների միջոցով։
Ես կարեւոր եմ համարում, որ մենք բավական երկար ժամանակ ուղիղ շփումներ ենք ունեցել Թուրքիայի հետ, եւ սա անհրաժեշտ եւ կարեւոր պայման է, որպեսզի մենք փորձենք ձեւավորել որոշակի օրակարգեր եւ քննարկումներ անցկացնել։ Ես նկատի չունեմ միայն այն հանդիպումները, որոնք անցկացվում են երկկողմ մակարդակով։ Ի տարբերություն նախորդ ժամանակահատվածի, մեր շփումները Թուրքիայի հետ այժմ շատ ինտենսիվ են։
«Մեր քննարկումները որոշակի ազդեցություն կունենան հետագա իրադարձությունների զարգացման վրա եւ նոր թափ կհաղորդեն հայ-թուրքական հարաբերություններին։
Մենք պարտավոր ենք այս հարաբերությունները ձեւակերպել որպես Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ միջպետական հարաբերություններ, թեեւ հանրային ոլորտում մենք շարունակում ենք խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին»,- նշել է Փաշինյանը։

In essence, we have started relations with Turkey from zero point, in fact, this is an opportunity to establish new relations, and this comes from the interests of our countries. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said this at a meeting with Turkey's Armenian community prior to his meeting with Erdogan.
"As a result of discussions in 2021-2022, we came to the following conclusion: if we take up this agenda, we must believe that it is possible and feasible, otherwise it will turn out that we deceive ourselves, we give the wrong message to our public, we give the wrong message to our international partners, we give the wrong message to Turkey, and this is already a very bad start. So we have to believe that this is a feasible task," he added.
According to him, the current process actually started with the first meeting with Turkish President Erdogan in Prague in 2022, after which the dialog of special representatives started between Armenia and Turkey, followed by active contacts between foreign ministers.
"Last year I had a meeting with the President of Turkey in New York. We had several phone conversations during this time, and of course this is a very important milestone.
What has changed in the relations between Armenia and Turkey?
A very significant thing, because a few years ago, if we needed to clarify Turkey's position on this or that issue, or if Turkey wanted to clarify Armenia's position on this or that issue, both sides had to try to do it through third countries.
I think it is important that we have had direct contacts with Turkey for quite a long time, and this is a necessary and important condition for us to try to form certain agendas and have discussions. I do not mean only those meetings that are held at the bilateral level. Unlike in the previous period, our contacts with Turkey are very intense now.
Our discussions will have a certain influence on the development of future events and will give a new impetus to the Armenian-Turkish relations.
We are obliged to formulate these relations as interstate relations between Armenia and Turkey, although in public we continue to speak about Armenian-Turkish relations," Pashinyan noted.