«Մենք հավատարիմ կմնանք այս հրադադարին այնքան, որքան մեր թշնամին հավատարիմ կմնա դրան։ Եթե հերթական սխալ քայլն իրականցվի Իրանի դեմ, վստահ եմ, որ մեր պատասխանը շատ ավելի ցավոտ կլինի»։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ–ում ԻԻՀ փոխդեսպան Բահրամ Թոհերին։
«Ինչպես արդեն տեղյակ եք, պատերազմը, որը Իրանը չէր ցանկանում, պարտադրվեց նրան։ 12 օր տևեց այդ պատերազմը։ Մեր ժողովուրդը՝ զինված ուժերի ու մնացած կառույցների շուրջ համախմբված, արժանի պաշտպանություն իրականացրեց։ Ի վերջո թշնամին ստիպված եղավ ընդունել հրադադարը։ Ըստ մեր տվյալների, այսօր առավոտվանից հրադադար է հաստատվել, որը, ընդհանուր առմամբ, պահպանվում է»,–ասաց նա։
Հայաստանում Իրանի փոխդեսպանը նշեց, որ Իրանում համերաշխությունն ու միասնականությունն այսօր ավելի բարձր մակարդակի վրա են գտվնում, քան երբևէ։
«Որևէ թույլ կետ մեր ժողովրդի մեջ  և պետական համակարգում գոյություն չունի։ Եթե որևէ թուլություն լիներ, նրանք կշարունակեին իրենց գործողությունները։ Կարող եմ ասել, որ մեր ուժն է նրանց ստիպել գալ այն եզրահանգման, որ պետք է հրդադար ստորագրել»,–ասաց Բահրամ Թոհերին։

Иран будет верен перемирию ровно настолько, насколько верны ему враги Ирана. Если будет предпринят очередной ошибочный шаг против Исламской Республики, ответ окажется куда более болезненным. Об этом в беседе с журналистами 24 июня заявил заместитель поста Ирана в Армении Бахрам Тохери.
«Как вам известно, война, которой Иран не желал, была ему навязана. Она длилась 12 дней. Наш народ, объединившись вокруг вооруженных сил и других структур, дал достойный отпор. В итоге, враг был вынужден согласиться на перемирие. По нашим данным, с сегодняшнего утра действует режим прекращения огня, который в целом соблюдается», - отметил он.
Тохери заверил, что сегодня уровень сплоченности и единства народа в Иране выше, чем когда-либо прежде. «В нашем народе и в системе государственного управления нет ни одного слабого звена. Если бы такая слабость существовала, враг продолжил бы свои действия. Могу с уверенностью сказать: именно наша сила заставила их прийти к выводу, что необходимо пойти на перемирие», - добавил Бахрам Тохери.