Կոնգրեսական Ադամ Շիֆն արձագանքել է գլենդելցի 9-ամյա Շանթ Արմենյանի խնդրանքին, եւ հայկական դպրոց է հրավիրել իսկական տիեզերագնացի:Շիֆը նշել է, որ հայկական դպրոցում սովորող իննամյա աշակերտից նամակներ է ստացել, որոնցում Շանթը կոնգրեսականին հայտնել է իր երազանքի մասին՝ ծանոթանալ իսկական տիեզերագնացի հետ եւ դառնալ Մարս այցելած առաջին մարդը:
«Շանթն ինձ գրել է հրաշալի, հուզիչ նամակ: Ես շատ նամակներ եմ ստանում երեխաներից, սակայն այդ նամակում զգացվում է, թե ինքան շատ է երեխան հետաքրքրված գիտությամբ եւ տիեզերքով»,-նշել է Շիֆը:
Հունվարի 13-ին կոնգրեսականն ու NASA-ի տիեզերագնաց Գրեգորի Չամինթոֆն այցելել են հայկական դպրոց, որտեղ աստղագնացը պատմել է իր աշխատանքի մասին եւ պատասխանել երեխաներին հետաքրքրղ հարցերին, տեղեկացնում է «Glendale News-Press»-ը:
Շանթը  նշել է, որ իր համար շատ կարեւոր էր տիեզերագնացի հետ հանդիպումը, քանի որ ինքը նույնպես ցանկանում է տիեզերք թռչել. «Ես երազում եմ Մարս թռչել, լինել առաջին մարդը, ով ոտք կդնի այդ մոլորակի վրա»,-ասել է նա:

Конгрессмен Адам Шифф откликнулся на просьбу жителя Глендейла Шанта Арменяна пригласить настоящего космонавта в армянскую школу, где он учится.
В прошлом году 9-летний Шант написал письмо Конгрессмену, рассказав, что он увлекается космосом и попросил пригласить астронавта из НАСА.
«Шант написал мне прекрасное, трогательное письмо. Я получаю много писем от детей. Однако в этом чувствуется, насколько мальчик заинтересован космосом и наукой, я также разделяю его интересы»,- отметил Шифф.
13 января конгрессмен и космонавт из НАСА Грегори Чаминтоф посетили армянскую школу, где астронавт рассказал о своей работе и ответил на вопросы собравшихся учеников, сообщает «Glendale News-Press».
В свою очередь Шант отметил, что для него очень важна встреча с космонавтом, так как он и сам хочет полететь в космос. «Я мечтаю полететь на Марс, стать первым человеком, который ступит на эту планету»,- говорит он.