Հնդկաստանի հարավային Թելանգանա նահանգում դեղագործական գործարանում տեղի ունեցած պայթյունի և հրդեհի հետևանքով առնվազն 12 մարդ է զոհվել, վիրավորվել են մի քանիսը, երկուշաբթի հայտնել են իշխանությունները։
Հրշեջ ծառայության աշխատակիցները 10 աշխատողի այրված մարմիններ են հայտնաբերել նահանգի մայրաքաղաք Հայդարաբադից մոտ 50 կիլոմետր հեռավորության վրա տեղակայված արդյունաբերական գոտում, Associated Press-ին հայտնել է նահանգի հրշեջ ծառայության տնօրեն Նարայանա Ռաոն։
Ըստ Ռաոյի՝ երկու աշխատողներ էլ այրվածքներ են ստացել և տեղափոխվել հիվանդանոց։ Նա հավելել է, որ Sigachi Industries-ի ավերված դեղագործական ստորաբաժանման ավերակները ներկայում մաքրվում են՝ պարզելու համար՝ արդյոք աշխատողներ մնացե՞լ են արգելափակված։ Հրշեջ ծառայության տնօրենը նշել է, որ մոտ երեք տասնյակ վիրավոր աշխատողներ տեղափոխվել են հիվանդանոցներ։
«Դա պայթյուն էր գործարանի չորացնող սարքում, որն օգտագործվում է հումքը դեղեր պատրաստելու և նախատեսված մանր փոշու վերածելու համար», -պատմել է Ռաոն։
Ըստ ընկերության կայքի՝ Sigachi Industries Limited-ը դեղագործական ակտիվ բաղադրիչների, միջանկյալ նյութերի և վիտամին-հանքային խառնուրդների արտադրությամբ զբաղվող հնդկական ընկերություն է։
Այն ունի հինգ արտադրական ձեռնարկություն Հնդկաստանում, ինչպես նաև մասնաճյուղեր ԱՄՆ-ում և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։ Վարչապետ Նարենդրա Մոդին ցավակցություն է հայտնել մարդկային կորուստների կապակցությամբ և հայտարարել է 200 հազար հնդկական ռուփիի (2333 ԱՄՆ դոլար) չափով ֆինանսական աջակցության մասին՝ զոհվածների ընտանիքների յուրաքանչյուր անդամի համար։

An explosion and fire at a pharmaceutical factory in the southern Indian state of Telangana has killed at least 12 people and injured several others, authorities said Monday.
The fire department found the charred bodies of 10 workers in an industrial area about 50 kilometers from the state capital Hyderabad, state fire department director Narayana Rao told the Associated Press.
Rao said two other workers suffered burns and were taken to hospital with signs of death. He added that the wreckage of the destroyed Sigachi Industries pharmaceutical unit was being dismantled to see if any more workers were trapped. About three dozen injured workers have been taken to hospitals, he said.
“It was an explosion in a spray dryer at the plant, which is used to process raw materials into fine powder for making medicines,” Rao said.
According to the company's website, Sigachi Industries Limited is an Indian company engaged in manufacturing active pharmaceutical ingredients, intermediates and vitamin and mineral blends.