Հնդկաստանի հարավային Թելանգանա նահանգում դեղագործական գործարանում տեղի ունեցած պայթյունի և հրդեհի հետևանքով առնվազն 12 մարդ է զոհվել, վիրավորվել են մի քանիսը, երկուշաբթի հայտնել են իշխանությունները։
Հրշեջ ծառայության աշխատակիցները 10 աշխատողի այրված մարմիններ են հայտնաբերել նահանգի մայրաքաղաք Հայդարաբադից մոտ 50 կիլոմետր հեռավորության վրա տեղակայված արդյունաբերական գոտում, Associated Press-ին հայտնել է նահանգի հրշեջ ծառայության տնօրեն Նարայանա Ռաոն։
Ըստ Ռաոյի՝ երկու աշխատողներ էլ այրվածքներ են ստացել և տեղափոխվել հիվանդանոց։ Նա հավելել է, որ Sigachi Industries-ի ավերված դեղագործական ստորաբաժանման ավերակները ներկայում մաքրվում են՝ պարզելու համար՝ արդյոք աշխատողներ մնացե՞լ են արգելափակված։ Հրշեջ ծառայության տնօրենը նշել է, որ մոտ երեք տասնյակ վիրավոր աշխատողներ տեղափոխվել են հիվանդանոցներ։
«Դա պայթյուն էր գործարանի չորացնող սարքում, որն օգտագործվում է հումքը դեղեր պատրաստելու և նախատեսված մանր փոշու վերածելու համար», -պատմել է Ռաոն։
Ըստ ընկերության կայքի՝ Sigachi Industries Limited-ը դեղագործական ակտիվ բաղադրիչների, միջանկյալ նյութերի և վիտամին-հանքային խառնուրդների արտադրությամբ զբաղվող հնդկական ընկերություն է։
Այն ունի հինգ արտադրական ձեռնարկություն Հնդկաստանում, ինչպես նաև մասնաճյուղեր ԱՄՆ-ում և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։ Վարչապետ Նարենդրա Մոդին ցավակցություն է հայտնել մարդկային կորուստների կապակցությամբ և հայտարարել է 200 հազար հնդկական ռուփիի (2333 ԱՄՆ դոլար) չափով ֆինանսական աջակցության մասին՝ զոհվածների ընտանիքների յուրաքանչյուր անդամի համար։

В результате взрыва и пожара на фармацевтической фабрике в южном индийском штате Телангана погибли по меньшей мере 12 человек, еще несколько получили ранения, сообщили власти в понедельник.
Пожарная служба обнаружила обгоревшие тела 10 работников в промышленной зоне примерно в 50 километрах от столицы штата Хайдарабад, сообщил Associated Press директор пожарной службы штата Нараяна Рао.
По словам Рао, двое других работников получили ожоги и были доставлены в больницу с признаками смерти. Он добавил, что в настоящее время разбираются обломки разрушенного фармацевтического подразделения Sigachi Industries, чтобы выяснить, не оказались ли еще рабочие в ловушке. По его словам, около трех десятков пострадавших рабочих были доставлены в больницы.
«Это был взрыв в распылительной сушилке на заводе, которая используется для переработки сырья в мелкий порошок для изготовления лекарств», - рассказал Рао.
Согласно информации на сайте компании, Sigachi Industries Limited - индийская компания, занимающаяся производством активных фармацевтических ингредиентов, промежуточных продуктов и витаминно-минеральных смесей.
У нее пять производственных предприятий по всей Индии, а также филиалы в США и Объединенных Арабских Эмиратах. Премьер-министр Нарендра Моди выразил свою скорбь по поводу гибели людей и объявил о финансовой поддержке в размере 200 000 индийских рупий (2333 доллара) каждому из ближайших родственников.