Եկատերինբուրգի Լենինսկի շրջանային դատարանը մինչև հուլիսի 19-ը Ախլիման Գանջիևի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց է կիրառել, ով կասկածվում է նախորդ տարիներին կատարված մի շարք սպանություններին մասնակցելու մեջ։ Ձերբակալության մասին հայտնել է ТАСС -ի թղթակիցը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Դաշնության Սվերդլովսկի մարզի քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր էթնիկ հանցավոր խմբի գործունեությունը կանխելու մասին, որը հետաքննությունը կապում է 2001, 2010 և 2011 թվականներին տեղի ունեցած սպանությունների հետ։ Մեկ օր առաջ դատարանը կալանքի տակ էր վերցրել Այազ, Ակիֆ և Մազահիր Սաֆարովներին, իսկ երեքշաբթի օրը հայտնի դարձավ, որ Բաքիր Սաֆարովը ձերբակալվել է։

The Leninsky district court of Yekaterinburg decided to remand in custody until July 19 Akhliman Ganjiev, suspected of involvement in a series of murders committed in previous years. This is reported by the correspondent of TASS.
Earlier, the press service of the Investigative Directorate of the Investigative Committee of the Russian Federation in the Sverdlovsk region reported the suppression of the activities of an ethnic criminal group, which the investigation links to the murders that took place in 2001, 2010 and 2011. The day before, the court sent Ayaz, Akif and Mazakhir Safarovs to arrest, and on Tuesday it became known about the arrest of Bakir Safarov.
“To elect [...] a measure of restraint in the form of detention [...] until July 19,” the judge announced the decision.