«Sputnik Азербайджан»-ի հինգ աշխատակիցներ, որոնք այդ երկրի քաղաքացիներ են, քաղաքից չհեռանալու ստորագրության դիմաց ազատ են արձակվել։ Դրա մասին հաղորդում է « Sputnik Ближнее Зарубежье»-ն։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 30-ին Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարեց, որ Բաքվի «Sputnik Азербайджан» գրասենյակում «գործողություններ» են անցկացվում։
Ավելի ուշ Sputnik գործակալությունը հաղորդեց, որ Բաքվի ուժայիններն անհեթեթ մեղադրանքներով ձերբակալել են երկու ռուսաստանցի լրագրողների՝ «Sputnik Азербайджан»-ի խմբագրական խորհրդի ղեկավար Իգոր Կարտավիխին և գլխավոր խմբագիր Եվգենի Բելոուսովին։ Գործակալությունը պարզաբանել է, որ ըստ տեղական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների՝ աշխատակիցներին մեղադրել են «ԱԴԾ գործակալներ» լինելու մեջ։
РИА Новости իր հերթին հաղորդել է Ruptly-ի աշխատակցի՝ խմբագրի ձերբակալության մասին, որը մասնավոր այցով գտնվում էր Ադրբեջանում։

Five employees of Sputnik Azerbaijan, who are citizens of this country, have been released on their own recognizance. This is reported by Sputnik.
On June 30, the Azerbaijani Interior Ministry said that an “operation” was conducted in the office of Sputnik Azerbaijan in Baku.
Later, the Sputnik agency reported that law enforcers in Baku detained two Russian journalists on absurd charges: Sputnik Azerbaijan editorial head Igor Kartavykh and editor-in-chief Yevgeny Belousov. According to local media reports, the employees were accused of being “FSB agents”, the agency specified.
RIA Novosti also reported about the detention of a female Ruptly employee, editor, who was in Azerbaijan on a private visit.