Հայաստանը հանդես է գալու Իրանի շուրջ ստեղծված  իրավիճակի խաղաղ կարգավորման  օգտին: Այս մասին հայտարարել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունվարի 16-ի մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Հայաստանը միշտ խոսել եւ խոսում է Իրանի շուրջ ծավալվող իրադրության եւ իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ հարցերին խաղաղ ճանապարհով լուծում տալու մասին` հիմնված  երկխոսությունների ու բանակցությունների վրա», - նշել է Նալբանդյանը:
Ըստ նախարարի` Երեւանն այս դիրքորոշումն է հայտնել ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի` Հայաստան կատարած վերջին այցելության ժամանակ: Այսօր հայկական կողմը միայն կարող է հաստատել իր դիրքորոշումը:

YEREVAN.- Armenia stands for peaceful settlement of the situation over Iran, Foreign Minister Edward Nalbandian told journalists on Monday.
“Armenia always stressed necessity of peaceful solution to the problems over Iran’s nuclear program which should be settled based on dialogue and talks,” Nalbandian said.
According to him, position of the official Yerevan was presented to Iranian leader Mahmoud Ahmadinejad during his recent visit to Armenia. Presently, the Armenian side simply confirms its position, he added.