Հայաստանը հանդես է գալու Իրանի շուրջ ստեղծված  իրավիճակի խաղաղ կարգավորման  օգտին: Այս մասին հայտարարել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունվարի 16-ի մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Հայաստանը միշտ խոսել եւ խոսում է Իրանի շուրջ ծավալվող իրադրության եւ իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ հարցերին խաղաղ ճանապարհով լուծում տալու մասին` հիմնված  երկխոսությունների ու բանակցությունների վրա», - նշել է Նալբանդյանը:
Ըստ նախարարի` Երեւանն այս դիրքորոշումն է հայտնել ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի` Հայաստան կատարած վերջին այցելության ժամանակ: Այսօր հայկական կողմը միայն կարող է հաստատել իր դիրքորոշումը:

Армения выступает за мирное разрешение ситуации вокруг Ирана. Об этом заявил глава МИД Эдвард Налбандян на пресс-конференции 16 января.
«Армения всегда говорила и говорит по ситуации вокруг Ирана и иранской ядерной программы о необходимости разрешения ситуации мирным путем, на основе диалога и переговоров», - отметил Налбандян.
По словам министра, эта позиция Еревана была выражена в ходе недавнего визита президента ИРИ Махмуда Ахмадинежада в Армению, и сегодня армянская сторона может лишь подтвердить ее.