Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 14-րդ դատարանում հունվարի 17-ին մեկնարկել է Դինքի գործով 25-րդ դատական նիստը, որի ընթացքում ըստ որոշ թուրքական լրատվամիջոցների, վճիռ կկայացվի։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  դատական նիստի սկսվելուց հետո խոսել է Դինքի սպանության ուղղորդողներից Էրհան Թունջելի դատապաշտպան Էրդողան Սորուքլուն՝ նշելով, թե Դինքի սպանությունը «Էրգենեկոն»-ի գործերից է։ «Սխալ է, երբ կասկածյալներին մեղադրում են ահաբեկչական կազմակերպություն ստեղծելու մեջ։ Իմ պաշտպանյալը աշխատել է Տրապիզոնի ոստիկանության վարչությունում որպես հետախուզության գործակալ»,-ասել է Սորուքոլուն։
Այնուհետ պաշտպանական վերջին ճառով հանդես է եկել սպանության ուղղորդողներից Էրհան Թունջելը՝ նշելով, թե Դինքի սպանությունը ծրագրել եւ ուղղորդել է Յասին Հայալը։  Թունջելն իր ճառում մեջբերել է ռուս գրող Դոստոեւսկիին՝ շեշտելով, թե ինքը չի լռել եւ առանց իրեն պաշտպանելու պատմել է հանցանքի մասին։ Նա պնդել է, թե Դինքի սպանությունն իրականացրել է «Էրգենեկոն»-ը։
Նշենք, որ դատական նիստի ընթացքում դատարանի դիմաց հավաքված են «Հրանտի ընկերները», ովքեր պահանջում են արդար դատավարություն։ Հավաքվածները պարզել են՝ «Հրանտի համար, արդարության համար», «Բոլորս Հրատն ենք» «Բոլորս հայ ենք» կարգախոսները։
Նշենք, որ ավելի վաղ թուրքական մամուլում նշվել էր, թե Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավճիռը սպասվում է հունվարի 17-ին։
Դինքի փաստաբաններից Արզու Բեջերիքը շեշտել է, թե եթե այսկերպ ավարտվի դատը, այն կլինի խիստ թերի, քանի որ հեռահաղորդակցության վարչության կողմից ուղարկված հեռախոսային ձայնագրությունները պատշաճ չեն ուսումնասիրվել, մի շարք անձիք չեն ներառվել դատական գործընթացին։

В стамбульском 14-ом суде по тяжким преступлениям 17 января стартовало 25-ое судебное заседание по делу об убийстве редактора армянской газеты «Акос» Гранта Динка, в ходе которого, по данным некоторых турецких СМИ, будет оглашен вердикт.
Как передает турецкая «Hurriyet», после начала судебного заседания выступил адвокат наводчика убийства Эрхана Тунджели Эрдоган Сороклу, отметив, что убийство Динка - одно из дел «Эргенекона». «Неправильно, когда подозреваемого обвиняют в создании террористической организации. Мой подзащитный работал в управлении полиции в Трабзоне в качестве агента разведки», - сказал Сороклу.
После этого выступил один из наводчиков убийства Эрхан Тунджели, отметив, что убийство Динка запланировал и направлял Ясин Хайал. В своем выступлении он процитировал Достоевского, подчеркнув, что он не молчал и, не защищая себя, рассказал все о преступлении. Он утверждал, что убийство Динка осуществил «Эргенекон».
Отметим, что в ходе судебного заседания возле здания суда собрались «Друзья Гранта», требуя справедливого процесса.
Собравшиеся выразили свое беспокойство тем, что 17 января на судебном заседании возможно оглашение вердикта. С призывами о раскрытии убийства Динка выступили заместитель председателя партии «Голос народа» (HAS) Мехмед Бекароглу, депутат от партии «Мир и демократия» Сырыр Сурейе Ондер и другие.
Собравшиеся держали в руках плакаты с лозунгами «За Гранта, за справедливость», «Мы все Гранты», «Мы все армяне».
Один из адвокатов Динка Арзу Беджерик подчеркнул, что если суд завершится таким образом, то он будет неполным, так как отправленные телекоммуникационным управлением телефонные записи не изучены надлежащим образом, ряд лиц не был вовлечен в судебный процесс.