Գազայի հատված հասնող օգնության շիթը պետք է օվկիանոսի վերածվի, ըստ Reuters գործակալության՝ երեքշաբթի հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը։
«Սնունդը, ջուրը, դեղորայքը և վառելիքը պետք է մատակարարվեն ամբողջ ծավալով և անխոչընդոտ», -շեշտել է նա՝ երեքշաբթի սովի դեմ պայքարի համաշխարհային գործակալության զեկույցը որակելով որպես «այն, ինչից մենք վախենում էինք. Գազան սովամահության եզրին է»։
«Գազայի պաղեստինցիները էպիկական մասշտաբների մարդասիրական աղետ են վերապրում։ Սա նախազգուշացում չէ։ Սա մեր աչքերի առաջ ծավալվող իրականություն է», - հայտարարության մեջ ընդգծել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը։

The trickle of aid reaching the Gaza Strip must turn into an ocean, United Nations Secretary-General António Guterres said on Tuesday, according to Reuters.
“Food, water, medicine, and fuel must be delivered in full and without hindrance,” he said, describing a report by the global agency fighting hunger published on Tuesday as confirmation of “what we feared: Gaza is on the brink of starvation.”
“Palestinians in Gaza are facing a humanitarian catastrophe of epic proportions. This is not a warning. This is a reality unfolding before our eyes,” his statement said.