2025թ. օգոստոսի 4-ին աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի Թուրքմենբաշի քաղաքում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովի» շրջանակում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆի հետ։
Հանդիպման մեկնարկին կողմերը փոխանակել են ողջույնի խոսքեր և ընդգծել երկու երկրների միջև ձևավորված բարիդրացիական հարաբերությունների և բազմոլորտ համագործակցության շարունակական զարգացումը, որ հիմնված է երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա:
Զրույցի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել տնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, բարձր տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի Մեղրի-Քաջարան հատվածում իրանական կազմակերպության կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ կարևորելով դրանց նշանակությունը տարածաշրջանային կապուղիների զարգացման գործում։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ընդհանուր իրավիճակի և զարգացումների շուրջ՝ ընդգծելով բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի և խաղաղ համագոյակցության սկզբունքների ամրագրումը որպես կայունության և զարգացման հիմք ողջ տարածաշրջանի համար։

Armenian President Vahagn Khachaturyan, who is on a working visit to Turkmenbashi, Turkmenistan, on Monday met with Iranian Vice President Mohammad Reza Aref on the sidelines of the Third UN Conference on Landlocked Developing Countries.
At the start of the meeting, the parties exchanged greetings and emphasized the continuous development of good-neighborly relations and multi-sectoral cooperation between the two countries—and which is based on the age-old friendship of the two peoples.
During the talk, special attention was paid to the prospects for expanding cooperation in economy, energy, infrastructure, high tech, and several other domains. President Khachaturyan lauded the work being carried out by an Iranian organization on Armenia’s Meghri-Kajaran section of the North-South road corridor, and highlighted its importance in the development of regional communications.
The parties exchanged views also on the general regional situation and developments, and stressed the strengthening of the principles of good neighborliness, mutual respect, and peaceful coexistence as the basis for stability and development for the entire region.