«Դատարանի որոշումը սպասելի էր, քանի դեռ պատվերը կար, այսպես պիտի լիներ»։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 8-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը, որն այսօր դատարանի որոշմամբ դատապարտվեց ազատազրկման 1 տարի 6 ամիս ժամկետով։
Նա նշեց, որ պատրաստվում են Վերաքննիչ դատարանում բողոքարկել դատարանի որոշումը, սակայն վստահ է, որ Վերաքննիչ և Վճռաբեկ դատարաններն անփոփոխ են թողենելու Առաջին ատյանի դատարանի վճիռը։ Ռուբեն Վարդազարյանն իր նկատմամբ իրականացվող իրավական գործընթացը քաղաքական հետապնդում որակեց։
«Իմ նկատմամբ գործընթացը սկսվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 15-ին արված իմ մի հայտարարությունից, որով կոչ եմ արել գործընկերներին՝ ցույց տալ, որ իրենք վնգստացող դատավորներ չեն, իրենց գործին նվիրված պրոֆեսիոնալներ են և գործել բացառապես օրենքով։ Հայտնել եմ, որ օրենքով չգործելու դեպքում խիստ քննադատությունից բացի նաև իմ հակազդեցությանը կհանդիպեն, այսինքն ես ինքս՝ որպես ԲԴԽ նախագահ, հետամուտ կլինեմ, որպեսզի դատավորները պատասխանատվություն կրեն ապօրինի գործողությունների համար։ Այդ իմ հայտարարությունը խիստ չհավանեց գործող քաղաքական իշխանությունը, և դա որակեց որպես քաղաքական հետապնդում»,–ասաց Վարդազարյանը։
ԲԴԽ նախկին նախագահը պատմեց, որ իր հայտարարությունից հետո շուրջ երեք ամիս իրեն իշխանությունները տարբեր խողովակներով փոխանցել են, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի ցանկանում իր հետ աշխատել։
«Իմ պատասխանը միակն էր՝ ինձ վարչապետը չի ընտրել, բարձրագույն դատական խորհուրդն է ընտրել, վարչապետն իրավասու չէ իմ հրաժարականը պահանջել,«–հավելեց նա։

Решение суда было ожидаемым. Пока имеется заказ, так и должно было быть. Об этом заявил в беседе с журналистами 8 августа бывший глава Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян, который сегодня решением суда приговорен к 1 году и 6 месяцам лишения свободы.
По его словам, они планируют обжаловать решение в Апелляционном суде. При этом он выразил уверенность в том, что Апелляционный и Кассационный суды оставят решение суда первой инстанции без изменений. Вардазарян назвал осуществляемый в отношении него судебный процесс политическим преследованием.
«Процесс в отношении меня начался с моего заявления от 15 ноября 2020 года, в котором я призвал коллег показать, что они не «скулящие» судьи, а профессионалы, преданные своему делу и действующие исключительно в рамках закона. Я заявил, что если они не будут действовать в рамках закона, то столкнутся не только с жесткой критикой, но и с моим противодействием. Это мое заявление не понравилось действующей  политической власти», - заявил Вардазарян.
Бывший председатель ВСС РА отметил, что в течение примерно трех месяцев после его заявления власти по разным каналам информировали его о том, что премьер-министр Армении Никол Пашинян не желает с ним работать.