Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները գերիների փոխանակման հերթական փուլն են անցկացրել, հայտնում է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Ռուսաստանը Ուկրաինայի տարածքից վերադարձրել է 84 զինծառայողի, որոնց դիմաց փոխանցվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի 84 գերի։ Ինչպես ընդգծել է գերատեսչությունը, փոխանակումը տեղի է ունեցել ԱՄԷ-ի միջնորդությամբ։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հաստատել է գերիների փոխանակումը։ «Այսօր ազատ արձակված քաղաքացիական անձանց մեջ կան նրանք, ում ռուսները պահում էին դեռ 2014, 2016 և 2017 թվականներից։ Այսօր ազատ արձակված զինվորականների թվում կան Մարիուպոլի պաշտպաններ», - հայտնել է նա։ Ռազմագերիների հետ վերաբերվելու հարցերով համակարգող շտաբը պարզաբանել է, որ Ուկրաինա են վերադարձվել 33 զինվորական և 51 քաղաքացիական անձ։

Представители России и Украины провели очередной раунд обмена пленными, сообщило Минобороны РФ.
Россия вернула 84 военнослужащих с территории Украины, взамен переданы 84 пленных ВСУ. Как подчеркнули в ведомстве, обмен прошел при посредничестве ОАЭ.
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил обмен пленными. «Среди освобожденных сегодня гражданских есть и те, кто удерживался россиянами еще с 2014, 2016 и 2017 годов. Среди освобожденных сегодня военных — защитники Мариуполя», — сообщил он. Координационный штаб по обращению с военнопленными уточнил, что в Украину вернулись 33 военных и 51 гражданский.