Նկատի ունենալով մեր երկրների միջև փոխադրումների աճող ծավալները, մենք համաձայնության ենք հասել հայ-իրանական սահմանին երկրորդ կամուրջ կառուցելու մասին։ Այս մասին օգոստոսի 19-ին Երևանում Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ամենակարևոր նախագիծը Հայաստանից Իրան տանող երրորդ էլեկտրահաղորդման գիծն է։ Փաշինյանը նշել է, որ այս հարցը քննարկել է նաև Իրանի նախագահի հետ։ Նրա խոսքով՝ կողմերը հստակ փոխըմբռնում ունեն, որ նախագիծը պետք է ավարտվի հնարավորինս շուտ։ «Երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շահագործման հանձնման շնորհիվ Հայաստանը կկարողանա ավելացնել Իրանին էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները», - նշել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը։
Նա ասել է, որ Հայաստանը ռազմավարական նպատակ է դրել մեծացնել Իրանի հետ առևտրաշրջանառության ծավալը՝ սկզբում հասնելով 1 միլիարդ դոլարի, ապա՝ 3 միլիարդ դոլարի։ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ այսօր կողմերը մոտեցել են 1 միլիարդ դոլարի նշագծին և հետևողականորեն աշխատում են հաջորդ նպատակին հասնելու ուղղությամբ։ Այս առումով, ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը, նրա կարծիքով, նոր հնարավորություններ է բացում երկու երկրների ձեռնարկատերերի համար։
Նա ընդգծել է, որ ակտիվ քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ, Իրանի հետ համագործակցությունը ներառում է բազմաթիվ այլ ոլորտներ՝ տնտեսություն, ենթակառուցվածքներ, էներգետիկա, առողջապահություն, մշակույթ, բնապահպանություն և շատ ավելին։ «Դրանցից յուրաքանչյուրում մենք տարեցտարի նոր հորիզոններ ենք բացահայտում մեզ համար։ Հայաստանի և Իրանի միջև մի շարք գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքային նախագծեր արդեն անցել են գործնական փուլ և այդ նախագծերը ռազմավարական նշանակություն ունեն Հայաստանի համար», - պարզաբանել է վարչապետը։
Նա այդպիսի ռազմավարական կարևոր նախագծերից մեկն անվանել է Քաջարան-Ագարակ տանող ճանապարհի 32 կիլոմետրանոց հատվածը, որի կառուցումը հայկական կողմը վստահել է իրանական ընկերությանը։ Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ 32 կիլոմետրանոց ճանապարհը ժամանակին կհանձնվի շահագործման և Հայաստանի և Իրանի ղեկավարները կկարողանան նշել երկու երկրների ևս մեկ հաջողություն։
«Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Իրանի հետ ռազմավարական հարաբերություններին։ Վստահ եմ, որ մեր կառավարությունների ակտիվ ջանքերի շնորհիվ մենք կկարողանանք իրականացնել նոր համատեղ ծրագրեր՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների և պետությունների», - եզրափակել է նա։

Considering the increasing amount of transportation between our countries, we have reached an agreement on the construction of a second bridge on the Armenian-Iranian border. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced this after his meeting with visiting Iranian President Masoud Pezeshkian, on Tuesday in Yerevan.
According to Pashinyan, the most important project is the third power transmission line from Armenia to Iran. The PM noted that he discussed this matter with the Iranian president, too. And, according to him, the parties have a clear understanding that this project should be completed as soon as possible.
“Thanks to the commissioning of the third power transmission line, Armenia will be able to increase electricity supplies to Iran,” the Armenian premier noted.
Also, Pashinyan said that Armenia has set a strategic goal to increase the amount of trade with Iran, first to $1 billion, and then to $3 billion. Pashinyan assured that the parties have approached the $1 billion mark and are consistently working towards achieving the next goal. In this regard, the free trade agreement between the Eurasian Economic Union member states—including Armenia—and Iran, in his opinion, opens up new opportunities for the entrepreneurs of both countries.
Pashinyan stressed that, in parallel with the active political dialogue, cooperation with Iran includes many other domains such as economy, infrastructure, energy, health care, culture, and environmental protection.
“In each of them, we are discovering new horizons for ourselves year after year. A number of existing infrastructure projects between Armenia and Iran have already entered the practical phase, and these projects are of strategic importance to Armenia,” the premier added.
He named one of such strategically important projects the 32-kilometer section of the Kajaran-Agarak motorway, the construction of which the Armenian side has entrusted to an Iranian company. Pashinyan expressed confidence that this 32-kilometer motorway will be put into operation on time and the leaders of Armenia and Iran will be able to record another success of the two countries.
“Armenia attaches great importance to strategic relations with Iran. I am confident that thanks to the active efforts by our governments, we will be able to implement new joint programs for the benefit of our friendly peoples and countries," the Armenian premier concluded.