Մենք տեսնում ենք հայկական կողմի շահագրգռվածությունը խաղաղ ատոմի ոլորտում երկկողմանի արդյունավետ համագործակցության շարունակման հարցում։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մեր միջուկային գիտնականները պարբերաբար փորձի փոխանակում են իրականացրել Հայաստանում ԱԷԿ-ի տեղադրման պահից ի վեր։ Այս պահին «Ռոսատոմը» հայ մասնագետների հետ աշխատում է դրա շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու ուղղությամբ։ Քննարկվում են նաև նոր սերնդի հարցեր, մենք հասկանում ենք, որ գործընկերները ցանկանում են մանրակրկիտ մոտենալ այս հարցին, գնահատել բոլոր հնարավոր տարբերակները։
«Ռոսատոմի» ղեկավարությունը պարբերաբար կապի մեջ է Հայաստանի կառավարության հետ։ Ռուսաստանը պատրաստ է տարբեր սցենարների, և մենք ունենք ամբողջ գիծը՝ մոդուլային ռեակտորներից մինչև նոր մեծ ժամանակակից կայան։ Ռուսաստանը, ի տարբերություն, օրինակ, Միացյալ Նահանգներում գովազդվողի, հույսը դնում է փորձված մշակումների վրա», - նշեց Զախարովան։
Նա մատնանշեց արևմտյան երկրներից չարամիտների փորձերը՝ վարկաբեկելու ռուս-հայկական համագործակցությունը՝ հիմնվելով անհիմն պնդումների վրա, որ Հայաստանում գործող ատոմակայանը, իբր, շուտով կարող է շարքից դուրս գալ։
«ԶԼՄ-ները գրել էին, որ կայանը, իբր, սպառնալիք է ներկայացնում։ Հիշեցնեմ, որ ԱԷԿ-ը կառուցվել է հատուկ Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով հանրապետության սեյսմոլոգիական և կլիմայական առանձնահատկությունները, և կայանի անվտանգությունը բազմիցս հաստատվել է ԱԷՄԳ-ի կողմից, այդ թվում՝ Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի գլխավորած պատվիրակության այցից հետո։
Մասնագետները, այդ թվում՝ հայերը, հիանալի հասկանում են, թե որտեղ են Արևմուտքի քարոզչությունն ու կեղծիքները, որտեղ է միջուկային արդյունաբերությունը ապրում, մեղմ ասած, դժվար ժամանակներ, և որտեղ կան իրական և հուսալի լուծումներ, որոնք ուրախությամբ կիրառվում են ամբողջ աշխարհում», - եզրափակեց Զախարովան։

We see the interest of the Armenian side in continuing bilateral effective cooperation in the field of peaceful atomic energy. Maria Zakharova, Director of the Information and Press Department of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), stated this during a press briefing Friday.
“Our nuclear scientists have exchanged experience on a regular basis ever since the installation of the nuclear power plant [(NPP)] in Armenia. Currently, Rosatom [State Atomic Energy Corporation of Russia] is working with Armenian specialists to extend its operating life until 2026. New generation issues are also being discussed, we understand that partners want to approach this issue thoroughly, to assess all possible options,” added Zakharova.
“The Rosatom leadership is in regular contact with the Armenian government. Russia is ready for different scenarios, and we have the whole range—from modular reactors to a new large modern plant. Russia, unlike, for example, what is advertised in the United States, relies on tried and tested developments,” Zakharova noted.
Also, she pointed to the attempts of ill-wishers from Western countries to discredit Russian-Armenian cooperation in the nuclear sphere—and based on unfounded allegations that the nuclear power plant of Armenia may soon be out of service.
“The media wrote that the plant allegedly poses a threat. Let me remind that the NPP was built specifically for Armenia, taking into account the seismological and climatic features of the republic, and the safety of the plant has been repeatedly confirmed by the IAEA, including after the visit by a delegation led by the secretary general of the organization", Zakharova noted.
"Experts, including Armenians, understand perfectly well where the propaganda and lies of the West are, where the nuclear industry is experiencing difficult times, to put it mildly, and where there are real and reliable solutions that are happily applied all over the world," concluded the Russian MFA spox.