Մենք տեսնում ենք հայկական կողմի շահագրգռվածությունը խաղաղ ատոմի ոլորտում երկկողմանի արդյունավետ համագործակցության շարունակման հարցում։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մեր միջուկային գիտնականները պարբերաբար փորձի փոխանակում են իրականացրել Հայաստանում ԱԷԿ-ի տեղադրման պահից ի վեր։ Այս պահին «Ռոսատոմը» հայ մասնագետների հետ աշխատում է դրա շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու ուղղությամբ։ Քննարկվում են նաև նոր սերնդի հարցեր, մենք հասկանում ենք, որ գործընկերները ցանկանում են մանրակրկիտ մոտենալ այս հարցին, գնահատել բոլոր հնարավոր տարբերակները։
«Ռոսատոմի» ղեկավարությունը պարբերաբար կապի մեջ է Հայաստանի կառավարության հետ։ Ռուսաստանը պատրաստ է տարբեր սցենարների, և մենք ունենք ամբողջ գիծը՝ մոդուլային ռեակտորներից մինչև նոր մեծ ժամանակակից կայան։ Ռուսաստանը, ի տարբերություն, օրինակ, Միացյալ Նահանգներում գովազդվողի, հույսը դնում է փորձված մշակումների վրա», - նշեց Զախարովան։
Նա մատնանշեց արևմտյան երկրներից չարամիտների փորձերը՝ վարկաբեկելու ռուս-հայկական համագործակցությունը՝ հիմնվելով անհիմն պնդումների վրա, որ Հայաստանում գործող ատոմակայանը, իբր, շուտով կարող է շարքից դուրս գալ։
«ԶԼՄ-ները գրել էին, որ կայանը, իբր, սպառնալիք է ներկայացնում։ Հիշեցնեմ, որ ԱԷԿ-ը կառուցվել է հատուկ Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով հանրապետության սեյսմոլոգիական և կլիմայական առանձնահատկությունները, և կայանի անվտանգությունը բազմիցս հաստատվել է ԱԷՄԳ-ի կողմից, այդ թվում՝ Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի գլխավորած պատվիրակության այցից հետո։
Մասնագետները, այդ թվում՝ հայերը, հիանալի հասկանում են, թե որտեղ են Արևմուտքի քարոզչությունն ու կեղծիքները, որտեղ է միջուկային արդյունաբերությունը ապրում, մեղմ ասած, դժվար ժամանակներ, և որտեղ կան իրական և հուսալի լուծումներ, որոնք ուրախությամբ կիրառվում են ամբողջ աշխարհում», - եզրափակեց Զախարովան։

Мы видим заинтересованность армянской стороны по продолжению продуктивного двустороннего сотрудничества в области мирного атома. Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Наши атомщики с момента закладки АЭС в Армении регулярно обмениваются опытом. На данный момент «Росатом» с армянскими специалистами осуществляет работы по продлению срока эксплуатации до 2026 года. Обсуждаются и вопросы новой генерации, понимаем, что к этому вопросу партнеры хотят подойти основательно, оценить все возможные варианты.
Руководство «Росатома» находится в регулярном контакте с Правительством Армении. Россия готова к различным сценариям, и вся линейка от модульных реакторов до новой крупной современной станции у нас имеется. Россия, в отличие от того, что продвигают, например, в США, опирается на испытанные и апробированные наработки», - отметила Захарова.
Она указала на попытки недоброжелателей из западных стран дискредитировать российско-армянское взаимодействие на основе ничем не подкрепленных утверждений о том, что действующее атомная в Армении якобы может скоро выйти из строя.
«В СМИ писали, что станция якобы представляет угрозу. Напомню, что АЭС строилась специально под Армению, с учетом сейсмологических, климатических особенностей республики, и безопасность станции неоднократно подтверждалась МАГАТЭ, в том числе после ее посещения делегации во главе с генсеком Организации.
Специалисты, в том числе и армянские, прекрасно понимают, где пропаганда и фейки Запада, где атомная отрасль переживает, мягко говоря, не лучшие времена, а где реально и надежные решения, которые с удовольствием применяются во всем мире», - заключила Захарова.