Հայաստանից արտահանումը 2025 թվականի առաջին կիսամյակում նվազել է գրեթե 53%-ով։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 22-ին ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի խորհրդարանական մշտական ​​հանձնաժողովի նիստում՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակի պետական ​​բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ։
Միևնույն ժամանակ, նշել է նախարարը, հայկական ծագում ունեցող ապրանքների արտահանումն աճել է 10.3%-ով։ «Հայաստանից արտահանումը նվազել է 52.8%-ով։ Սա պայմանավորված է ոսկու, արծաթի և պլատինի վերաարտահանման կտրուկ անկմամբ», - բացատրել է Հովհաննիսյանը։
Միևնույն ժամանակ, ապրանքների ներմուծումը հունվարից հունիս նվազել է 38.6%-ով։ Նախարարի խոսքով՝ սա նաև պայմանավորված է վերաարտահանման կտրուկ անկմամբ։ «Վերարտահանման ազդեցությունը հանելուց հետո ներմուծման աճը կազմել է մոտավորապես 7%», - հավելել է ֆինանսների նախարարը։

Exports from Armenia decreased by almost 53 percent in the first half of 2025, minister of finance Vahe Hovhannisyan announced during the debates on the state budget execution report for the first half of 2025 at Monday’s meeting of the National Assembly Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
The minister added, however, that exports of goods of Armenian origin increased by 10.3 percent.
“Exports from Armenia decreased by 52.8 percent. This is due to a sharp decline in the re-export of gold, silver, and platinum,” explained Hovhannisyan.
Also, imports of goods decreased by 38.6 percent from January to June. According to the minister, this is also due to a sharp decline in re-exports.
“After removing the impact of re-exports, the growth in imports was approximately 7 percent,” added the Armenian minister of finance.