Դոնալդ Թրամփի՝ Գազայի գոտու խաղաղության ծրագիրը կարող է կիրառվել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության վրա, այս կարծիքը հայտնել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Ուիթքոֆը Fox News-ին տված հարցազրույցում։
«Նախագահը ցանկանում է խաղաղություն տեսնել ամենուրեք։ Խոսքը միայն Գազայի մասին չէ։ Խոսքը այն մասին է, թե ինչպես սա կիրականացվի Մերձավոր Արևելքի այլ մասերում և ինչպիսին կլինի արդյունքը։ Այն կարող է կիրառվել նույնիսկ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի դեպքում», - ասել է Ուիթքոֆը։
Հատուկ դեսպանորդը հավելել է, որ երկու հակամարտություններն էլ պետք է լուծվեն, բայց Ղազայի համար արդեն գոյություն ունի կարգավորման ծրագիր, ի տարբերություն ուկրաինական ճգնաժամի։

US President Donald Trump's Gaza peace plan could apply to the conflict between Russia and Ukraine as well, US special envoy Steve Witkoff said in an interview with Fox News.
"President [Trump] wants to see an overall peace. It's not just about Gaza; it's about how this might percolate into all other areas in the Middle East, and what it's going to achieve; maybe even percolate into Russia and Ukraine," Witkoff said.
Both conflicts need to be resolved, but unlike the Ukrainian crisis, a settlement plan already exists for Gaza, the US special envoy added.