ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը առաջարկել է խաղաղության ծրագիր և միջազգային հանրությունն արդեն ողջունել է այն: Մենք նույնպես ողջունում ենք այն և հույս ունենք, որ դրա իրականացումը, ի վերջո, խաղաղություն կբերի Գազային: Այս մասին սեպտեմբերի 30-ին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում՝ պատասխանելով իր ելույթից հետո հարցերին:
Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Հայաստանը ճանաչել է Պաղեստինի պետությունը։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք այս զարգացումներին և հույս ունենք, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի ջանքերի և միջազգային հանրության աջակցության շնորհիվ Գազայի հատվածում վերջնականապես խաղաղություն կհաստատվի», - նշել է Փաշինյանը։
Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Հայաստանն ընդունել է օրենք՝ Եվրոպական Միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին, որն արդեն ուժի մեջ է մտել։
«Անհնար է լինել Եվրոպական միության անդամ՝ առանց Եվրոպական միության չափանիշներին համապատասխանելու և ուստի բոլոր դեպքերում մեր առաջնահերթ խնդիրն է երկիրը համապատասխանեցնել Եվրոպական միության չափանիշներին։ Երբ մենք կհամապատասխանենք Եվրոպական միության չափանիշներին, երկու ճանապարհ կա՝ կա՛մ մեզ կընդունեն Եվրոպական միություն, կա՛մ՝ ոչ։ Եթե մեզ ընդունեն, շատ լավ, եթե ոչ, մենք կլուծենք ևս մեկ կարևոր խնդիր՝ կդառնանք Եվրոպական միության չափանիշներին լիովին համապատասխանող երկիր, ինչը զգալիորեն կամրապնդի մեր ժողովրդավարությունը, անկախությունը և բարեկեցությունը», - հավելել է Փաշինյանը։

US President Donald Trump has proposed a peace plan and the international community has already welcomed it. We also welcome it, and hope that its implementation will ultimately bring peace to Gaza. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this while answering questions after his address Tuesday at the autumn session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), in Strasbourg, France..
Pashinyan recalled that last year Armenia recognized the Palestinian state.
“We [i.e. Armenia] are closely following these developments, and hope that thanks to the efforts of US President Trump and the support of the international community, peace will finally be established in the Gaza Strip,” Pashinyan noted.
He recalled that last year Armenia passed a law on the launch of the process of Armenia’s accession to the European Union (EU), and that this law has already entered into force.
“It is impossible to be a member of the European Union without meeting the standards of the European Union. And therefore, in all cases, our priority task is to bring the country into line with the standards of the European Union. When we meet the standards of the European Union, there are two ways: either we will be accepted into the European Union, or not. If we are accepted, great; if not, we will fulfill another important task: we will become a country that fully meets the standards of the European Union, which will considerably strengthen our democracy, independence and prosperity," the Armenian premier added.