2025 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի բնակչության 75%-ը ամսական միջին աշխատավարձից ցածր է ստանում։ Այս մասին նոյեմբերի 13-ին Ազգային ժողովի նիստում՝ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հայտարարել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Նա զարմանք է հայտնում, թե ինչպես են նման պայմաններում իշխանություններն ընդհանրապես եզրակացություններ անում աշխատավարձերի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին։ «Պարոնա՛յք և տիկնա՛յք, մեր երկրում մինչև 100 հազար դրամ ստանում է 176 հազար մարդ։ 100 հազարից մինչև 200 հազար դրամ ստանում է 277 հազար մարդ։ 200 հազարից մինչև 300 հազար դրամ՝ 119,647 մարդ։ Էդ միջին աշխատավարձով ո՞ւմ եք խաբում», - ընդգծել է ընդդիմադիր պատգամավորը՝ նայելով Կառավարության ներկայացուցիչներին։

В первом полугодии 2025 года 75% населения Армении получало меньше среднемесячной заработной платы. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2026 год заявил 13 ноября депутат от оппозиционного блока «Армения» Артур Хачатрян.
«Ну и где же эта ваша «среднемесячная»? У Правительства нет даже данных по медиа-ценности. То есть, какой на деле является эта самая средняя заработная плата в Армении», - сказал Хачатрян.
Он недоумевает, как при таких условиях власти в принципе делают выводы о ситуации с заработными платами. «Дамы и господа, до 100 тысяч драмов в нашей стране получают 176 тысяч человек. От 100 тысяч до 200 тысяч драмов получают 277 тысяч человек. От 200 тысяч до 300 тысяч драмов – 119647 человек. Так кого вы пытаетесь обмануть этой среднемесячной заработной платой?», - подчеркнул оппозиционный депутат, посмотрев на представителей Правительства.