ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ալիսոն Հուքերի հետ։ Այս մասին NEWS.am-ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը՝ ներառյալ էներգետիկա, ենթակառուցվածքներ, արհեստական բանականություն և ներդրումների խթանում:
«Գոհունակությամբ կարող եմ նշել ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի ընդլայնման, ռազմավարական գործընկերությունը նոր բովանդակությամբ ու կոնկրետ նախաձեռնություններով հագեցնելուն միտված քաղաքական երկխոսության ակտիվ դինամիկան, ինչպես նաև հաստատված խաղաղության հետևողական ամրապնդման հարցում ԱՄՆ շարունակական ներգրավվածությունը»,- նշել է նախարար Միրզոյանը:
Անդրադարձ է կատարվել օգոստոսին 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
Հաշվի առնելով, որ լրանում է Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթաժողովի խորհրդանշական 100-րդ օրը՝ Արարատ Միրզոյանը և Ալիսոն Հուքերն արձանագրել են համաձայնությունների իրականացման ուղղությամբ այս ընթացքում առկա առաջընթացը, ինչպես նաև անելիքները:
Մտքեր են փոխանակվել «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի կառուցման համար անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ:
Ընդգծվել է վերջինիս կարևորությունն ավելի լայն աշխարհագրությամբ տրանսպորտային և այլ կապուղիների ցանցի զարգացման հարցում։

Armenian foreign minister Ararat Mirzoyan met with the visiting US Under Secretary of State for Political Affairs, Allison Hooker, Armenian News-NEWS.am reports from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
The interlocutors discussed the development of the Armenia-US strategic partnership. Both sides emphasized their readiness to deepen cooperation in domains of mutual interest, including energy, infrastructure, artificial intelligence, and investment promotion.
“I can note with satisfaction the active dynamics of political dialogue aimed at expanding the Armenia-US bilateral agenda, enriching the strategic partnership with new substance and concrete initiatives, as well as the continued US engagement in the consistent strengthening of the established peace [between Armenia and Azerbaijan],” Mirzoyan said.
Also, reference was made to the work being carried out to implement the agreements reached in Washington on August 8.
Given that the symbolic 100th day of the Washington Peace Summit is approaching, Ararat Mirzoyan and Alison Hooker noted the progress achieved so far in implementing the agreements, as well as the tasks ahead.
In addition, views were exchanged regarding the preparatory work necessary for building the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) project. Its importance for the development of a wider network of transport and other connections was emphasized.