Հայաստանում ընդդիմադիր գործիչները ձերբակալվում են ոչ թե իրենց խոսքերի, այլ քրեական հանցագործությունների համար։ Այս մասին նոյեմբերի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա, մասնավորապես, օթյակից դիտել է ընդդիմության նախաձեռնած «Քաղաքական բանտարկյալները և նրանց խախտված իրավունքների վերականգնումը» թեմայով խորհրդարանական լսումները։
Երբ Սիմոնյանին հարցրին, թե ինչու չի հետևում նիստերի ընթացքին դահլիճից, Ազգային ժողովի ղեկավարը կատակով պատասխանել է. «Որպեսզի դահլիճը լցվի՞»։
Նաև հարկ է նշել, որ խորհրդարանական նիստերի դահլիճում, որտեղ այսօր տեղի են ունենում լսումները, ձերբակալված արքեպիսկոպոսների, գործարար Սամվել Կարապետյանի և նախնական կալանքի տակ գտնվող այլ ընդդիմադիր գործիչների լուսանկարները փակցված են եղել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների դատարկ տեղերին։ Սակայն Սիմոնյանը սա լավ գաղափար է համարել։
«Լավ է, որ նկարներ են դրել, որպեսզի ինչ-որ չափով դահլիճը լրացված լինի։ Կարող են մնացած տեղերում, որտեղ մարդ չկա նստած, էլի նկարներ դնեն, օրինակ՝ անցյալից», - ծաղրանքով հավելել է խորհրդարանի խոսնակը։

Оппозиционеров в Армении арестовывают не за слова, а за уголовно наказуемые деяния. Об этом в беседе с журналистами 26 ноября заявил спикер парламента Ален Симонян.
Он, в частности, наблюдал из ложи за парламентскими слушаниями на тему «Политзаключенные и восстановление их нарушенных прав», которые были инициированы оппозицией.
Когда Симоняна спросили, почему он не наблюдает за происходящим непосредственно из зала, глава НС в шутливой форме ответил: «Чтобы зал заполнился?».
Стоит также отметить, что в зале заседаний парламента, где проходят сегодняшние слушания, на пустующие кресла депутатов от правящей партии «Гражданский договор»    прикреплены фотографии арестованных архиепископов, бизнесмена Самвела Карапетяна и других находящихся в СИЗО оппозиционеров. Симонян, при этом, счел эту идею хорошей.
«Хорошо, что они решили развесить эти фотографии. Хотя бы как-то заполнили пустующие места. В других местах, где народу нет, также можно развесить фотографии, но уже из прошлого», - добавил с издевкой председатель парламента.