Նախկինների կամ ներկաների ընտրություններին չմասնակցելու խոսույթը նիկոլական խոսույթ է։ Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 26–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ այսօր «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը հայտարարել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը սնվում նախկին նախագահներից և պետք է նրանք չմասնակցեն ընտրություններին, դուրս գան քաղաքականությունից, որպեսզի հնարավոր լինի հաղթել Նիկոլ Փաշինյանին։
«Ես ցավում եմ, որ քաղաքականության մեջ հայտ ներկայացրած նոր քաղաքական ուժը իր քայլերը սկսում է նիկոլական խոսույթով։ Կարծում եմ՝ դա հաջողության հասնելու ճանապարհը չի»,–ասաց նա։
Անդրադառնալ;ով խոսակցություններին, որ ինչ–որ փուլում ընդդիմադիրները հենց Արման Թաթոյանին են դիտարկել որպես միասնական թեկնածու պայքարի ժամանակ, Սաղաթելյանն ասաց. «Ես չեմ ուզում վերադառնալ այդ մանրամասներին, քննարկումներ եղել են, Բագրատ Սրբազան այդ հարցին շատ ավելի հանգամանալից կարող է պատասխանել։ Ես էլ որոշ քննարկումների ներկա եղել եմ, բայց երբեք ընդդիմադիր դաշտի որեւէ ուժ՝ նոր, հին, նախկին, մեզ համար թիրախ չի եղել և չի լինելու։ Ափսոսում եմ, որ իրենց մուտքը սկսում են նման խոսույթով»։
Ինչ վերաբերում է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը, թե այսօրվա խորհրդարանական ընդդիմությունը իրենց համար ամենահարմար ընդդիմությունն է, Իշխան Սաղաթելյանը նկատեց. «Եթե այդքան հարմար ընդդիմություն ենք, գիշեր–ցերեկ ինչի են ձերբակալում։ Ընդդիմադիր դաշտից 60 քաղբանտարկյալ կա էս պահին։ Եթե այդքան հարմար է այսօրվա խորհրդարանական ընդիմությունը, ինչու՞ են այսքան հալածում։
Գուցե մնացածը հարմարվել են իրավիճակին, դրա համար իրենց հետևից չեն գնում, իսկ գուցե Նիկոլը այդ խոսույթը դնում է շրջանառության մեջ, ու ընդդիմադիր դաշտում էլ որոշները դա կրկնում են Նիկոլի ջրաղացին ջուր լցնելու համար։

Разговоры о неучастии в выборах «бывших» или «нынешних» – разговоры николовских. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 26 ноября депутат от блока «Армения» Ишхан Сагателян, касаясь заявления экс-омбудсмена Армении, руководителя политической инициативы «Крылья единства» Армана Татояна о том, что Никол Пашинян кормится за счет бывших президентов, и они не должны участвовать в выборах, уйти из политики, чтобы можно было победить Никола Пашиняна.
«Сожалею, что новая политическая сила, пришедшая в политику, начинает свои шаги с николовской терминологии. Я считаю, что это отнюдь не путь к успеху», - добавил Сагателян.
Касаясь разговоров о том, что на каком-то этапе в рамках своей борьбы оппозиционеры рассматривали именно Армана Татояна в качестве единого кандидата, он сказал: «Я не хочу возвращаться к этим деталям, обсуждения были, архиепископ Баграт может ответить на этот вопрос гораздо подробнее. Я тоже присутствовал на некоторых обсуждениях, но ни одна сила в оппозиционном поле никогда не была и не будет под нашим прицелом. Я сожалею, что они начинают свой приход с таких разговоров».
Что касается заявления спикера парламента Армении Алена Симоняна о том, что сегодняшняя парламентская оппозиция – самая подходящая для них, депутат отметил: «Если мы такая подходящая оппозиция, то почему день и ночь нас задерживают? В настоящее время в стране 60 политзаключенных из оппозиционного поля. Если сегодняшняя парламентская оппозиция такая подходящая, почему нас так преследуют?».