Երկրի բնակչության մեծ մասը (53 տոկոս) իրեն երջանիկ է համարում, եւ նրանք չորս անգամ գերազանցում են դժբախտներին (13 տոկոս): Այդպիսի արդյունքներ են ցույց տվել սոցիոլոգիական հարցումները, որը անց է կացվել Gallup International ասոցիացիայի ամենամյա գլոբալ միջազգային հարցման արդյունքում (Global Barometer of HAPPINESS FOR 2011):
Տվյալ հարցման արդյունքներով, Հայաստանում գերազանցող մեծամասնությունը լավատեսներ են: Այստեղ բնակչության 70 տոկոսը իրեն երջանիկ է համարում, դժբախտ է զգում միայն 10 տոկոսը: 18 տոկոսը «ոչ երջանիկ է, ոչ դժբախտ», իսկ 2 տոկոսը չեն կարողացել կողմնորոշվել, թե ինչ պատասխան տալ: Ընդհանուր առմամբ, հարցման են ենթարկվել 5 հարյուր մարդ:
Վրաստանում, ի տարբերություն Հայաստանի, մեծ տոկոս են կազմում այն մարդիկ, ովքեր չեզոք պատասխան են տվել (38 տոկոս), քչերն են իրենց համարում դժբախտ: 1000 հարցվածներից 52 տոկոսը երջանիկ է, դժբախտ է` 6 տոկոսը, չեն կողմորոշվել` 4 տոկոսը: Գրեթե նման թվեր են գրանցվել Ադրբեջանում, այստեղ երջանիկների թիվը 58 տոկոս, դժբախտներինը` 4 տոկոսը, միջինը` 36 տոկոսը, իսկ իրենց վիճակից անտեղյակ են 2 տոկոսը:

Most of the inhabitants of the Earth (53 per cent) consider themselves happy and they are 4 time more than the unhappy ones (13 percent). Such are the survey results of sociologists. The annual international survey has been conducted by Gallup International Association in the framework of the Global Barometer of Happiness For 2011 project.
According to that survey Armenians are mostly optimists as 70 per cent of them describe themselves as happy. Only 10 per cent consider themselves unhappy, 18 per cent are neither happy nor unhappy and 2 per cent could not answer the question. In total, 500 people were asked during the survey.
In Georgia, 38 per cent gave a neutral answer, 52 percent of 1,000 participants consider themselves happy, 6 per cent - unhappy, and 4 per cent could not answer the question. In Azerbaijan, 58 per cent are happy, 4 per cent are unhappy, 36 per cent are neutral, and 2 per cent did not inform about their condition.