Այս քայլով Փաշինյանը ցանկանում է աշխարհին ցույց տալ, որ ինքը չի պայքարում Եկեղեցու դեմ, բայց մենք՝ Հայաստանում, գիտենք, որ նա շղթայում է հոգևորականների և պայքարում Եկեղեցու անկախության դեմ։ Այս մասին դեկտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը։
«Նա փորձում է ցույց տալ, որ սա ներեկեղեցական խնդիր է, սակայն Հայ Առաքելական եկեղեցու եպիսկոպոսներից ոմանք, որոնք աշխարհիկ թուլություններ են ունեցել, շղթայվել են։ Ընդ որում մենք այնքան ամուր, մաքուր կյանքով ապրող սրբազաններ ունենք, որ ոչ մի կոմպրոմատ չկարողացան գտնել նրանց դեմ։ Սա ցույց է տալիս, որ եկեղեցում կան խորքային հավատքով մարդիկ, ովքեր հետևում են եկեղեցական բոլոր կանոններին», - հավելել է Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ բախումները անընդունելի են և հայ հասարակության մեջ բախումներ չպետք է տեղի ունենան։ «Մենք բոլորս եկել ենք մասնակցելու եկեղեցու պաշտպանությանը», - նշել է նա։
Այն հարցին, թե ինչու է Մայր Աթոռում փակցված Սամվել Կարապետյանի դիմանկարը, Նարեկ Կարապետյանը հայտնել է, որ «Սամվել Կարապետյանի նկարը, ինչպես նաև հայ եկեղեցու մյուս բարերարներինը, կախված է վեհարանում, քանի որ վեհարանը կաթողիկոսի աշխատանքի վայրն է: Ինչքան մենք գիտենք, դա նաև կաթոլիկ եկեղեցու ավանդույթների մեջ է։ Ճանաչելով Սամվել Կարապետյանին, ես կարող եմ ասել, որ նա երբեք չի բարձրաձայնել այն բաները, որ ինքն արել է, և երբեք կողմ չի եղել: Բայց դա մեր հոգևոր դասի, երևի թե, քայլն էր` ի պատիվ իրենց», - ընդգծել է Կարապետյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը պառակտում է եկեղեցին և հասարակությունը։ «Մենք բոլորս գիտենք, թե որոշ հոգևորականներ ինչպես են հայտնվել նման իրավիճակում (խոսքը Փաշինյանին աջակցություն հայտնած 10 եպիսկոպոսների մասին է – խմբ.)։ Նրանցից մի քանիսին ես անձամբ եմ ճանաչում։ Կարող եմ վստահությամբ ասել, որ նրանց կարծիքը Փաշինյանի մասին ավելի բացասական է, քան շատ ընդդիմադիրների կարծիքը», - ասել է Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ եկեղեցու անկախության դեմ ուղղված իշխանությունների քայլերը նպատակ ունեն հարվածել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը և միջազգային ատյաններում հայկական շահերի ներկայացմանը։ Կարապետյանը հավելել է, որ դրան նախորդել են Թուրքիայի հետ բանակցությունը և որ միայն հետագայում կիմանանք, թե դա ինչ արդյունքների է հանգեցրել և ինչ պարտավորություններ են ստանձնել իշխանությունները։ Նրա խոսքով՝ խնդիրը որոշ հոգևորականների կողմից կուսակրոնության ուխտի դրժումը չէ, այլ նպատակը եկեղեցուն անկախությունից զրկելն է, որպեսզի այն իրավունք չունենա առաջ մղել ազգային օրակարգը։ Այս ամենը տեղի է ունեցել արտաքին ուժերի հետ իշխանությունների պայմանավորվածությունների արդյունքում։ Ժամանակի ընթացքում հայտնի կլինի, թե նրանք ինչ պարտավորություններ են վերցրել իրենց վրա։
Նա հիշեցրել է, որ իշխանությունները նախկինում ևս փորձել են վերացնել եկեղեցու անկախությունը, սակայն ձախողվել են. նրանց մոտ ոչինչ չի ստացվի նաև այս անգամ։ «Մեր մտահոգությունն այն է, որ նրանք եկեղեցու տարբեր անձանց կոմպրոմատներով կամ առանց դրա, քաշելով իրենց կողմը, իշխանությունը կգնա եկեղեցու պառակտմանը, իսկ եկեղեցին մնացել է մեր ազգային միասնության վերջին կետերից մեկը։ Մենք միշտ լինելու ենք եկեղեցու կողքին և սատարելու ենք նրան», - եզրափակել է Կարապետյանը։

Этим шагом Пашинян хочет показать миру, что якобы он не борется против церкви, но мы в Армении знаем, что он арестовывает священнослужителей и борется против независимости церкви. Об этом в беседе с журналистами 18 декабря заявил координатор движения «По-нашему» Нарек Карапетян.
«Он хочет показать, что якобы это внутрицерковная проблема. Многие из архиепископов, которые имели светские слабости, взяты в оцепление со стороны правящей силы и силовиков. При этом у нас такие стойкие и живущие честной жизнью священнослужители, и даже в эпоху компроматов никакие компроматы против них не сработали, против них не смогли найти компроматы. Это показывает, что есть священнослужители очень глубокой веры, которые придерживаются всех церковных канонов», - добавил Карапетян.
По его словам, столкновения непозволительны, в армянском обществе столкновений быть не должно. «Мы все пришли принять участие в защите церкви», - отметил он.
На вопрос о том, почему в Первопрестольном висит портрет Самвела Карапетяна, Нарек Карапетян Карапетян сообщил, что портрет Самвела Карапетяна и других меценатов висят, так как Первопрестольный – рабочее место Католикоса всех армян. «Портрет висит в музее Первопрестольного. Это умещается в логику традиций Армянской апостольской церкви, а также католической церкви. Самвел Карапетян никогда не говорил о том, что он делал. Решение о том, чтобы повесить портрет в музее Первопрестольного, был шагом священнослужителей», - подчеркнул Карапетян.
По его оценке, Никол Пашинян раскалывает церковь и общество. «Мы все знаем, как некоторые священнослужители оказались в такой ситуации (речь идет о 10 епископах, выразивших поддержку Пашиняну – ред.). Некоторых из них я лично знаю. Могу с уверенностью сказать, что их мнение о Пашиняне более отрицательное, чем мнение многих оппозиционеров», - сказал Карапетян.
По его словам, шаги властей против независимости церкви направлены против признания Геноцида армян, против представления армянских интересов в международных инстанциях. «Этому предшествовали переговоры с Турцией. Мы лишь в дальнейшем узнаем, к каким результатам это привело и какие обязательства власти взяли. Проблема не в нарушении обета безбрачия со стороны некоторых священнослужителей, а цель в лишении церкви независимости, чтобы она не имела права продвигать национальную повестку. Все это произошло в результате договоренностей властей с внешними силами. Со временем мы узнаем, какие обязательства они взяли на себя», - добавил Карапетян.
Он напомнил, что власти ранее также пытались ликвидировать независимость церковь, но провалились, ничего у них не получится и на этот раз. «Наша обеспокоенность в том, что они путем привлечения на свою сторону разных священнослужителей через компроматы и разные методы пойдут на раскол церкви. Церковь – одна из последних опор нашего национального единства. Мы всегда будем рядом с церковью и будем ее поддерживать», - заключил Карапетян.