TRIPP-ի («Թրամփի ուղի») շրջանակներում տեսանլի աշխատանքները կիրականացվեն 2026 թվականի երկրորդ կեսին։ Այս մասին դեկտեմբերի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ենթադրել է, որ առաջին նախագիծը կլինի երկաթուղու անցկացումը։ «Մեր ընկալմամբ՝ առաջինը պետք է լինի երկաթուղին, քանի որ անցյալում համապատասխան երթուղիները գործել են», - նշել է Փաշինյանը։ Նա չի բացառել, որ գազատարների և նավթամուղների անցկացման նախագծերը կիրականացվեն ավելի վաղ, քան նախատեսվում էր։
Վարչապետը հայտարարել է, որ նախագծի իրականացման շրջանակը ներկայումս մշակվում է ու Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները պատրաստվում են ստորագրել համապատասխան փաստաթուղթը, որից հետո կսկսվի TRIPP նախագծի հաջորդ փուլը։
Նա հավելել է, որ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն ուղղակիորեն կապված է սահմանների դելիմիտացիայի հետ։ Փաշինյանը պարզաբանել է, որ եթե որևէ հատվածով պետք է անցնի այս կամ այն ենթակառուցվածքը (երկաթուղի, գազատար, նավթամուղ և այլն), ապա մինչև շինարարության մեկնարկը կարևոր է հստակ արձանագրել, թե որտեղով է անցնում պետական սահմանը, քանի որ դա կապված է կազմակերպչական, տնտեսական, իրավական և այլ հարցերի հետ։

Мы на земле начнем видеть работы в рамках TRIPP («маршрута Трампа») во второй половине 2026 года. Об этом в беседе с журналистами 25 декабря заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он предположил, что первым проектом будет прокладка железной дороги. «В нашем восприятии первой должна быть железная дорога, так как в прошлом соответствующие маршруты функционировали», - отметил Пашинян. Он не исключил, что проекты по прокладке газо- и нефтепроводов будут реализованы раньше, чем планировалось.
Глава Правительства сообщил, что сейчас формулируются рамки реализации проекта, и Армения и США готовятся подписать соответствующий документ, после чего начнется следующий этап реализации проекта TRIPP.
Он добавил, что разблокировка коммуникаций в регионе напрямую связана с делимитацией границ. Пашинян пояснил, что если на каком-либо участке должна пройти та или иная инфраструктура (железная дорога, газо- и нефтепроводы и так далее), то до начала строительства важно четко зафиксировать, где проходит государственная граница, так как это связано с организационными, экономическими, правовыми и иными вопросами.