TRIPP-ի («Թրամփի ուղի») շրջանակներում տեսանլի աշխատանքները կիրականացվեն 2026 թվականի երկրորդ կեսին։ Այս մասին դեկտեմբերի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ենթադրել է, որ առաջին նախագիծը կլինի երկաթուղու անցկացումը։ «Մեր ընկալմամբ՝ առաջինը պետք է լինի երկաթուղին, քանի որ անցյալում համապատասխան երթուղիները գործել են», - նշել է Փաշինյանը։ Նա չի բացառել, որ գազատարների և նավթամուղների անցկացման նախագծերը կիրականացվեն ավելի վաղ, քան նախատեսվում էր։
Վարչապետը հայտարարել է, որ նախագծի իրականացման շրջանակը ներկայումս մշակվում է ու Հայաստանը և Միացյալ Նահանգները պատրաստվում են ստորագրել համապատասխան փաստաթուղթը, որից հետո կսկսվի TRIPP նախագծի հաջորդ փուլը։
Նա հավելել է, որ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն ուղղակիորեն կապված է սահմանների դելիմիտացիայի հետ։ Փաշինյանը պարզաբանել է, որ եթե որևէ հատվածով պետք է անցնի այս կամ այն ենթակառուցվածքը (երկաթուղի, գազատար, նավթամուղ և այլն), ապա մինչև շինարարության մեկնարկը կարևոր է հստակ արձանագրել, թե որտեղով է անցնում պետական սահմանը, քանի որ դա կապված է կազմակերպչական, տնտեսական, իրավական և այլ հարցերի հետ։

Visible work within the TRIPP (“Trump Route”) project framework will be implemented in the second half of 2026, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced at a press briefing Thursday.
He assumed that the first project in this regard would be the construction of a railway. “In our understanding, the railway should be the first, since the relevant routes have operated in the past,” Pashinyan noted. He did not rule out, however, that the projects for the construction of natural gas and oil pipelines will be implemented earlier than planned.
The Armenian premier announced that the framework for the TRIPP project’s implementation is currently being developed, and Armenia and the United States are preparing to sign the relevant document, after which the next phase of this project will begin.
Pashinyan added that the unblocking of communications in the region is directly linked to the delimitation of Armenia-Azerbaijan borders. The Armenian PM explained that if an infrastructure (railway, natural gas pipeline, oil pipeline, etc.) is to pass through any section, then before the start of construction it is important to clearly record where the state border passes, as this is linked to organizational, economic, legal, and some other matters.