Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը այսօր Արցախից Հայաստան վերադարձածներին առնչվող հարցին պատասխանելով պարզապես նշեց, որ պատրաստվում են զբաղվել նրանց հարցերով այնպես, ինչպես մինչ այս զբաղվել են մնացած 100 000–ից ավել մեր հայրենակիցների հարցերով։
«Հենց հիմա էլ մեր մասնագետները, մեր գործընկեր գրատեսչությունները մասնագետների հետ զբաղվում են իրենց հարցերով, բոլոր կարիքները հոգալու ենք, կլինի առողջապահական, սոցիալական, այլ տեսակի աջակցություն։ Ես խնդրում եմ պարզապես չմտնենք այդ մարդկանց անձնական կյանք, որովհետև նաև հաշվի առնելով ինչպիսի հանգամանքներով են իրենք դուրս եկել։ Ինչ-որ ժամանակ կանցնի, նրանցից ոմանք կուզենան խոսել, բայց այս պահին վստահ եղեք, որ նրանց բոլոր հարցերով զբաղվում են։ Նրանց դիմումը՝ տեղափոխվել Հայաստան, ինչպես տեսնում ենք, բավարարվել է։ Նրանք արդեն Հայաստանում են»,–ասաց նա։
Հարցին՝ ինչպե՞ս եղավ, որ նրանք բոլորը միասին նման դիմում գրեցին, Թորոսյանը պատասխանեց. «Իրենց ցանկությամբ, ինչպես պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշված է, երկու երկրների համագործակցությամբ դա տեղի է ունեցել։
«Կարծում եմ, որ եթե մեր քաղաքացիները և նաև մեր հայրենակիցները ցանկություն ունեն վերադառնալ և գալ Հայաստանի Հանրապետությունում ապրելու, էդ ամեն ինչը պետք է բավարարել, մնացածը կարևոր չի»,–նշեց Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հունվարի 23-ին Արսեն Թորոսյանը սոցիալական ցանցերի իր էջում գրառում էր արել այն մասին, որ Արցախում մնացած 10 հայ և ՌԴ մեկ քաղաքացի տեղափոխվել են Հայաստան։

Специалисты занимаются вопросами прибывших из Карабаха в Армению соотечественников. Об этом заявил в беседе с журналистами министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян, отвечая на вопросы, связанные с переездом 10 армян, которых сегодня доставили из Арцаха в Армению.
«Их проблемы собираемся решить так же, как делаем это до сих пор для остальных примерно 100 000 наших соотечественников. И сейчас наши специалисты, ведомства занимаются их вопросами. Мы позаботимся обо всем. Будет оказана медицинская, социальная и другие виды поддержки. Я просто прошу не лезть в личную жизнь этих людей. Пройдет какое-то время, некоторые из них может и захотят поговорить, а вы будьте уверены, все их проблемы решаются. Как видите, их заявление о переезде в Армению удовлетворено. Они уже в Армении», - заявил Торосян.
На вопрос, как получилось, что они все вместе написали заявление, министр ответил: «Все было по их желанию. Как говорится в официальном заявлении, это произошло при сотрудничестве двух стран».
Напомним, что ранее министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян сообщил о том, что остававшиеся в Арцахе 10 армян переехали в Армению. «Уважаемые соотечественники, сообщаю, что 10 армян и один гражданин Республики Армения (русский), до сих пор проживавшие в Азербайджанской Республике (Карабахе), обратились в соответствующие органы Азербайджана и Армении с просьбой о переезде в Республику Армения. На основании этих обращений указанные лица были перевезены в Республику Армения», - отметил Торосян.