Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը այսօր Արցախից Հայաստան վերադարձածներին առնչվող հարցին պատասխանելով պարզապես նշեց, որ պատրաստվում են զբաղվել նրանց հարցերով այնպես, ինչպես մինչ այս զբաղվել են մնացած 100 000–ից ավել մեր հայրենակիցների հարցերով։
«Հենց հիմա էլ մեր մասնագետները, մեր գործընկեր գրատեսչությունները մասնագետների հետ զբաղվում են իրենց հարցերով, բոլոր կարիքները հոգալու ենք, կլինի առողջապահական, սոցիալական, այլ տեսակի աջակցություն։ Ես խնդրում եմ պարզապես չմտնենք այդ մարդկանց անձնական կյանք, որովհետև նաև հաշվի առնելով ինչպիսի հանգամանքներով են իրենք դուրս եկել։ Ինչ-որ ժամանակ կանցնի, նրանցից ոմանք կուզենան խոսել, բայց այս պահին վստահ եղեք, որ նրանց բոլոր հարցերով զբաղվում են։ Նրանց դիմումը՝ տեղափոխվել Հայաստան, ինչպես տեսնում ենք, բավարարվել է։ Նրանք արդեն Հայաստանում են»,–ասաց նա։
Հարցին՝ ինչպե՞ս եղավ, որ նրանք բոլորը միասին նման դիմում գրեցին, Թորոսյանը պատասխանեց. «Իրենց ցանկությամբ, ինչպես պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշված է, երկու երկրների համագործակցությամբ դա տեղի է ունեցել։
«Կարծում եմ, որ եթե մեր քաղաքացիները և նաև մեր հայրենակիցները ցանկություն ունեն վերադառնալ և գալ Հայաստանի Հանրապետությունում ապրելու, էդ ամեն ինչը պետք է բավարարել, մնացածը կարևոր չի»,–նշեց Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հունվարի 23-ին Արսեն Թորոսյանը սոցիալական ցանցերի իր էջում գրառում էր արել այն մասին, որ Արցախում մնացած 10 հայ և ՌԴ մեկ քաղաքացի տեղափոխվել են Հայաստան։

Speaking with reporters, the minister of labor and social affairs of Armenia, Arsen Torosyan, answering a question about those who were relocated to Armenia from Artsakh (Nagorno-Karabakh) today, simply noted that they are going to deal with their issues in the same way as they have dealt with the issues of the other more than 100,000 Armenians from Artsakh until now.
"Right now as well, our specialists, our partner departments are dealing with their issues with specialists, we will take care of all [their] needs, there will be healthcare, social, and other types of assistance [to them]. I ask that we simply not get into the personal lives of these people, because also taking into account the circumstances under which they left [Artsakh]. Some time will pass, some of them will want to talk. But at the moment, rest assured that all their issues are being dealt with. Their petition to be relocated to Armenia, as we see, was granted. They are already in Armenia," said Torosyan.
When asked how it happened that they all wrote such a petition together, the Armenian official replied: “This happened at their own request. As noted in the official statement, with the cooperation of the two countries [i.e. Armenia and Azerbaijan].”
“I believe that if our citizens and also our compatriots have a desire to return and come to live in the Republic of Armenia, all that must be granted; the rest is not important,” Torosyan added.
As reported earlier, Arsen Torosyan had informed on social media today that ten Armenians and one Russian citizen still in Artsakh had been relocated to Armenia.