Կառավարությունն իր այսօրվա՝ փետրվարի 5–ի նիստում որոշում կայարցեց, որով Հայաստանի ամբողջ տարածքում բնակվող 71 քաղաքացիները, որոնց 100 տարին լրացել է կամ լրանա այս տարի, 2026 թվականին պետական մակարդակով կստանան հարգանքի և աջակցության նյութական արտահայտություն` միանվագ 1 մլն դրամի չափով։
Որոշման մեջ նշվում է, որ նպատակն է երախտագիտության և հարգանքի խորհրդանշական դրսևորում ցուցաբերել այդ անձանց նկատմամբ, որոնք կյանքի մեկ դարը նվիրել են իրենց ընտանիքին, պետությանը, հայրենիքին, աշխատանքին ու հանրությանը։
«Այս նախաձեռնությունը, բացի ֆինանսական բաղադրիչից, բարոյական գնահատանք է մի ամբողջ սերնդի, որն ապրել է մեր ժողովրդի ամենատարբեր կենսափուլերում, այդ թվում՝ ծանր փորձություններով լի ժամանակաշրջաններում` Հայրենական մեծ պատերազմ, հետպատերազմական բարդ շրջան, երկրաշարժ, 1990-ականների ծանր պատերազմական ժամանակահատված, սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական տրանսֆորմացիաներ։ Այս մարդիկ մեր ազգային հիշողության կենդանի կրողներն են, նրանց կենսագրությունը՝ մեր պատմության մի մասնիկը»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Այս միանվագ գումարն անձը չի ստանա, եթե կորցրել է կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը, գումարը չի վճարվի նաև նրա մահվան դեպքում։ Միանվագ գումար չի տրվի նաև այն անձանց, որոնք Երևանի ավագանու որոշմամբ արդեն իսկ ստացել են այս աջակցությունը։

The government, at its Cabinet meeting Thursday, adopted a decision according to which 71 persons living in Armenia who have turned 100 or will turn 100 this year will receive a state-level material expression of respect and support in the amount of a lump sum of 1 million drams (approx. US$2,660) in 2026.
The decision states that the goal is to show a symbolic expression of gratitude and respect towards those individuals who have dedicated a century of their lives to their family, state, homeland, work, and society.
“This initiative, in addition to the financial component, is a moral appreciation of an entire generation that has lived through various stages of our people’s life, including periods full of difficult trials: the Great Patriotic War, the difficult post-war period, the [1988] earthquake, the difficult war period of the 1990s, socioeconomic and political transformations. These people are the living bearers of our national recollection, their life story—a part of our history,” the decision adds in its explanation.
But a 100-year-old in Armenia will not receive this lump sum if he or she has lost the right to receive a pension, and this amount will not be paid also in the event of his or her death. The lump sum will not be given also to those persons who have already received this monetary assistance by decision of the Council of Elders of the Armenian capital city Yerevan.