Տեառնընդառաջը հայ ժողովրդի ավանդական տոներից է, որը նշվում է փետրվարի 14-ին՝ Սուրբ Ծննդից և Աստվածահայտնությունից (հունվարի 6-ից) քառասուն օր հետո։
Ըստ քրիստոնեական ավանդության՝ Սուրբ Աստվածամայրը Աստծո օրհնությունը ստանալու համար 40 օրական Հիսուսի հետ ներկայանում է տաճար, որտեղ Սիմեոն ծերունին, առաջնորդվելով Սուրբ Հոգով, ընդառաջ է գալիս մանուկ Հիսուսին՝ տեսնելով նրա մեջ աշխարհի ու մարդկության Փրկչին: Այստեղից էլ տոնի՝ «Տիրոջն ընդառաջ» կամ «Տեառնընդառաջ» անվանումը:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցում Տեառնընդառաջի տոնի նախօրեին՝ երեկոյան ժամերգությունից հետո, եկեղեցու կանթեղներից վերցված կրակը մարդիկ տանում են իրենց տները` իբրև Քրիստոսի լույսի խորհրդանիշ: Տեառնընդառաջի տոնին կատարվում է նոր ամուսնացած զույգերի օրհնության կարգ, որով Տիրոջ առատ շնորհները բաշխվում են նրանց ընտանիքներին։
Ըստ ժողովրդական ավանդույթի՝ Տեառնընդառաջի օրը (տոնի ժողովրդական անվանումը՝ «Տրնդեզ») նորապսակները, երիտասարդ տղաներն ու աղջիկները խարույկ են վառում բակերում և, միմյանց ձեռք բռնած պարում դրա շուրջ, թռչում կրակի վրայով՝ որպես մաքրագործվելու, ցավերից ու հոգսերից ազատվելու խորհրդանշան: Տոնը նշելու համար պատրաստում են անուշեղեն՝ փոխնդե գնդիկներ, հալվա, աղանձ: Խարույկի մոխիրը շաղ են տալիս տնամերձ հողերին՝ ակնկալելով տարվա առատություն և արգասաբերություն:
Տեառնընդառաջը լույսի և խնդության ժողովրդական տոն է՝ մինչ օրս պահպանված ավանդույթներով:
Դիմերես` «Մողնու Ավետարան» ձեռագիր մատյանից լուսանկար (11-րդ դար, մագաղաթ, «Մատենադարան» Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ):
Դարձերես՝ նորապսակ զույգի և կրակի պատկեր:
Էսքիզների հեղինակ` Աննա Կուրղինյան:
Հուշադրամները հատվել են Նիդեռլանդների արքայական դրամահատարանում:
Անվանական արժեքը               500 դրամ
Մետաղը/հարգը                          արծաթ 9990
Քաշը                                                   15,55 գ
Տրամագիծը                                   30,0 մմ
Որակը                                                լավացված
Դրամաշուրթը                               հարթ
Թողարկման քանակը               մինչև 5000 հատ
Թողարկման տարեթիվը         2026
Մետաղը/հարգը                          ոսկի 9990
Քաշը                                                   3,11 գ
Տրամագիծը                                   16,54 մմ
2026 թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ է դնում «Մխիթար Սեբաստացու ծննդյան 350-ամյակ» արծաթե հուշադրամը և «Տեառնընդառաջ» արծաթե և ոսկե հուշադրամները:
Մխիթար Սեբաստացու ծննդյան 350-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ՄԽԻԹԱՐ ՍԵԲԱՍՏԱՑԻ (1676–1749 թթ.)՝ հայ եկեղեցու վարդապետ, Մխիթարյան միաբանության հիմնադիր, հասարակական, գիտական և մշակութային գործիչ:
Ծնվել է Սեբաստիայում: 1685–1691 թթ. սովորել է ծննդավայրի Սբ Նշան, 1691–1692 թթ.՝ Էջմիածնի, Սևանի և Կարինի վանքերում:
1691 թ. կրոնավորվել և սարկավագ է ձեռնադրվել  Սբ Նշան վանքում։  1696 թ.  նույն վանքում ձեռնադրվել է աբեղա, 1699 թ. Կարինի Կարմիր վանքում ստացել է վարդապետական աստիճան:
1700 թ. Կոստանդնուպոլսում հիմնել է վանական միաբանություն։ 1702 թ. հաստատվել է Վենետիկին ենթակա Մեթոն բերդաքաղաքում (Պելոպոնես թերակղզի) և ձեռնամուխ եղել վանքի կառուցմանը: 1712 թ. Հռոմից ստացել է միաբանության կանոնադրության հաստատումը։
Խուսափելով թուրքական հարձակումներից՝ 1715 թ. միաբանությունը տեղափոխվել է Վենետիկ, այնուհետև՝ 1717 թ., Վենետիկի Ծերակույտի արտոնագրով հաստատվել Սբ Ղազար կղզում: Այստեղ Սեբաստացին կառուցել է վանական համալիր, կրթել միաբաններին և զբաղվել հրատարակչական աշխատանքով: Հիշարժան է 1733 թ. հրատարակված Աստվածաշունչ մատյանը, ինչպես նաև «Բառգիրք հայկազեան լեզուի» (2 հատոր, 1749–1769 թթ.) մեծածավալ աշխատությունը (ներառում է 100 հազար բառահոդված):
Սեբաստացու մահվանից հետո միաբանությունը, ի պատիվ նրա, կոչվել է Մխիթարյան։
Դիմերես` Մխիթարյան միաբանության զինանշանը, Աստվածամոր նկարը և Մխիթար Սեբաստացու «Բառգիրք հայկազեան լեզուի» գրքից հրեշտակների և զարդանախշերի պատկերներ։

The Central Bank of Armenia (CBA) on Thursday will put into circulation the “350th birth anniversary of Mekhitar of Sebaste” silver collector coin and the “Presentation of the Lord to the Temple” silver and gold collector coins, the CBA informs.
Collector coin dedicated to the 350th birth anniversary of Mekhitar of Sebaste
MEKHITAR OF SEBASTE (1676–1749), Vardapet of the Armenian Church, founder of the Mekhitarist Congregation, a social, scientific, and cultural figure.
Mekhitar of Sebaste was born in Sebastia. In 1685–1691 he studied in the local Monastery of St. Nshan (Holy Sign), then, in 1691–1692 continued his study in the monasteries of Etchmiadzin, Sevan and Karin.
In the Monastery of St. Nshan, he was ordained a deacon in 1691, and a hieromonk in 1696. In 1699, he was awarded a Vardapet academic degree in the Karmir Monastery in Karin.
In 1700, Mekhitar of Sebaste founded a monastic order in Constantinople. In 1702, he settled in the fortified city of Modon (Peloponnese peninsula) controlled by Venice, and initiated the construction of a monastery. In 1712, he received approval of the order’s (Congregation’s) statute from Rome.
Fleeing from the Turkish attacks, in 1715, the Congregation moved to Venice, and then, in 1717, with the permission of the Senate of Venice, settled on the island of San Lazzaro. There, Mekhitar of Sebaste built a monastery complex, trained monks and was engaged in publishing activities. Among his major achievements were the publication of the Bible in 1733 and the monumental two-volume Explanatory Dictionary of the Armenian Language (1749–1769) containing interpretation of 100 thousand words.
After Mekhitar of Sebaste’s death, the Congregation was named Mekhitarist in his honor.
Obverse: the coat of arms of the Mekhitarist Congregation, depiction of the Godmother, images of angels and ornaments from the book Explanatory Dictionary of the Armenian Language by Mekhitar of Sebaste.
Reverse: the mosaic portrait of Mekhitar of Sebaste.
The coin is minted at the Royal Dutch Mint.
Collector coins dedicated to the “Presentation of the Lord to the Temple” holiday
Presentation of the Lord to the Temple is one of the traditional holidays of the Armenian people, celebrated on February 14, forty days after Christmas and Epiphany (January 6).
According to Christian tradition, the Holy Mother of God brings the 40-day-old Jesus to the temple to receive God’s blessing, where the elder Simeon, guided by the Holy Spirit, meets the infant Jesus and recognizes in Him the Savior of the world and humanity. Hence the name of the holiday – “Presentation of the Lord to the Temple”.
In the Armenian Apostolic Holy Church, on the eve of the Presentation of the Lord to the Temple, after the evening service, people take fire from the church lamps to their homes as a symbol of the light of Christ. On the day of the Presentation of the Lord to the Temple, a blessing ceremony for newlyweds is performed through which the Lord’s abundant graces are bestowed upon their families.
Traditionally, newlyweds, young men and women light bonfires in their yards, dance around it, holding hands, jump over the fire as a symbol of purification and liberation from pain and sorrow. Festive sweets, like pokhindz (small balls formed from toasted wheat flour), halva, and aghandz (a mixture of roasted wheat and hemp grains supplemented with raisins) are prepared. The ashes of the bonfire are scattered on the courtyard land, in hope of abundance and fruitfulness for the year.
The Presentation of the Lord to the Temple is a beloved feast of light and joy, with traditions that endure to this day.
Obverse: photo from the manuscript “Gospel of Mоghni” (11th century, parchment, “Matenadaran” M. Mashtots Scientific Research Institute of Ancient Manuscripts).