Իրանի շուրջ և Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունները վտանգ չեն ներկայացնում TRIPP նախագծի համար։ Այս մասին մարտի 3-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը:
«Շատ ցավում ենք այն զոհերի համար, որոնք լինում են և հույս ունենք, որ իրադարձությունները հնարավորինս կարճ կտևեն, որովհետև դա անմիջականորեն մեր հարևանի հետ է տեղի ունենում, ինչը չի կարող մեզ չանհանգստացնել։ Միևնույն ժամանակ, հասկանում ենք, որ դա շատ մեծ աշխարհաքաղաքական հարց է, թերևս, ամենամեծ պատերազմներից մեկն է, որը, փառք Աստծո, մեզ հետ որևէ ձևով կապ չունի, և հույս ունենք, որ Հայաստանի շահերին դա որևիցե ձևով չի դիպչի», - ասել է Սիմոնյանը
Ազգային ժողովի նախագահը միևնույն ժամանակ չափազանց հաճելի հանգամանք է համարում այն, որ պատերազմի ֆոնին Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարողացել են «միասին գտնել խաղաղության ուրվագծերը»։
Այս իրադարձությունների համատեքստում խոսելով Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Երևանին անհրաժեշտ է չներքաշվել այդ ամենի մեջ։ «Անհրաժեշտ է զերծ պահել Հայաստանի Հանրապետությունը ցանկացած գործընթացից, որը կարող է հարվածի տակ դնել խաղաղության գործընթացը»,- համոզված է Սիմոնյանը:

Происходящие вокруг Ирана и на Ближнем Востоке события не представляют опасности для проекта TRIPP. Об этом заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании 3 марта спикер парламента Армении Ален Симонян.
«Мы очень сожалеем о жертвах, которые имеют место, и надеемся, что эти события продлятся недолго. Ведь все это происходит непосредственно с нашим соседом, что не может нас не беспокоить. В то же время мы понимаем, что это очень большой геополитический вопрос и даже, возможно, одна из крупнейших войн, которая, слава Богу, с нами никак не связана. И мы надеемся, что это никоим образом не коснется интересов Армении», - сказал Симонян.
Председатель НС вместе с тем считает весьма приятным обстоятельством то, что на фоне войны Армения и Азербайджан смогли «вместе найти контуры мира».
Говоря о существующих для Армении вызовах в контексте этих событий, глава парламента подчеркнул, что Еревану необходимо оградиться от всего этого. «Необходимо оградить Республику Армения от какого-либо процесса, который может поставить под удар мирный процесс», - убежден Симонян.