Երևանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատունը հանդես է եկել հայտարարությամբ․
«Ի պատասխան Հայաստանում բնակվող բազմաթիվ հայրենակիցների, ինչպես նաև հայ բարեկամների կողմից ֆինանսական և մարդասիրական (հատկապես դեղորայք) օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ բազմսթիվ զանգերի՝ սույնով տեղեկացնում ենք որ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության «Կարմիր մահիկ» ընկերությունը իր պատրաստակամությունն է հայտնել հրատապության կարգով ստանալու ցանկացած անհրաժեշտ դեղորայք և բժշկական պարագաներ անհատներից, ինչպես նաև մարդասիրական կազմակերպություններից, բժշկական սարքավորումների մատակարարներից, դեղագործական ընկերություններից և փրկարար կազմակերպություններից»,- նշված է դեսպանատան տարածած հայտարարության մեջ։
Կարմիր Մահիկ ընկերության հայտարարության համաձայն ՝ վիրավորների թվի աճի և բժշկական կենտրոնների ծանրաբեռնվածության հանգամանքը հաշվի առնելով՝ հրատապության կարգով անհրաժեշտ են բժշկական օգնություն, կենսական նշանակության դեղամիջոցներ, վիրաբուժական սարքավորումներ, շիճուկ և բժշկական պարագաներ։
«Հետևաբար, բոլոր հայրենակիցներին և անհատներին, հայկական կազմակերպություններին և մատակարարներին հրավիրում ենք հնարավորինս սեղմ ժամկետում առաքման նպատակով նախաձեռնել նշված պարագաների տրամադրումը։
Կանխիկ դրամական օգնությունների համար Մելլաթ բանկի Երաևնի մասնաճյուղում բացվել է հետևյալ հաշվեհամարը՝

Посольство Исламской Республики Иран в Ереване выступило с заявлением:
«В ответ на многочисленные обращения проживающих в Армении соотечественников, а также армянских друзей с предложениями оказать финансовую и гуманитарную помощь (в частности, медикаментами), сообщаем, что Общество Красного Полумесяца Исламской Республики Иран выразило готовность в срочном порядке принять необходимые лекарственные средства и медицинские принадлежности как от частных лиц, так и от гуманитарных организаций, поставщиков медицинского оборудования, фармацевтических компаний и спасательных служб», - говорится в заявлении посольства.
Согласно сообщению Общества Красного Полумесяца, с учетом роста числа раненых и перегруженности медицинских учреждений, в срочном порядке необходимы медицинская помощь, жизненно важные лекарственные препараты, хирургическое оборудование, сыворотки и медицинские принадлежности.
«В связи с этим призываем всех соотечественников, частных лиц, армянские организации и поставщиков в кратчайшие сроки организовать предоставление и отправку указанных средств.
Для оказания финансовой помощи в ереванском филиале банка “Меллат” открыт следующий банковский счет: