ՀՀ-ում հուղարկավորել են Երևանում սպանված չեչեն Այշատ Բայմուրադովային, որի մարմինը մի քանի ամիս դիահերձարանում էր; Այս մասին փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ մարմինը կարող էին հանձնել միայն հարազատներին, բայց նրանք հրաժարվել էին Այշատից և չէին պատասխանում հարցումներին։ Հայաստանի իշխանությունները (ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խոստացել էր զբաղվել այս հարցով) համաձայնել են վճարել հուղարկավորության համար, որպեսզի նրա մարմինը հանձնվի հողին։
Այշատի գերեզմանը գտնվում է գերեզմանատան առանձին հատվածում, որտեղ տապանաքարեր չկան։ 23 տարեկան Այշատ Բայմուրադովան փախել էր Չեչնիայից և կորել Երևանում 2025 թվականի հոկտեմբերի 15-ին: Նա գնացել էր ոմն Կարինա Իմինովայի հետ հանդիպման, իսկ մի քանի օր անց նրան մահացած էին գտել։ ՀՀ իրավապահները նրա սպանության մեջ կասկածում են Իմինովային և Չեչնիայում ծնված Սաիդ-Համզաաթ Բայսարովին։

Чеченку Айшат Баймурадову, убитую в Ереване, похоронили в Армении. Ее тело несколько месяцев находилось в морге. Об этом сообщает Sputnik Армения.
Согласно законодательству Армении, тело могло быть передано лишь родственникам, но они отказались от Айшат и не отвечали на запросы. Власти РА (спикер Национального Собрания Ален Симонян обещал решить этот вопрос) согласились оплатить расходы на похороны молодой женщины.
Напомним, что 23-летняя Айшат Баймурадова бежала из Чечни и без вести пропала в Ереване 15 октября 2025 года. Она отправилась на встречу с некой Кариной Иминовой, через несколько дней после этого ее нашли мертвой. Правоохранители РА в убийстве молодой женщины подозревают Иминову и родившегося в Чечне Саида-Хамзата Байсарова.