ՀՀ-ում հուղարկավորել են Երևանում սպանված չեչեն Այշատ Բայմուրադովային, որի մարմինը մի քանի ամիս դիահերձարանում էր; Այս մասին փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ մարմինը կարող էին հանձնել միայն հարազատներին, բայց նրանք հրաժարվել էին Այշատից և չէին պատասխանում հարցումներին։ Հայաստանի իշխանությունները (ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խոստացել էր զբաղվել այս հարցով) համաձայնել են վճարել հուղարկավորության համար, որպեսզի նրա մարմինը հանձնվի հողին։
Այշատի գերեզմանը գտնվում է գերեզմանատան առանձին հատվածում, որտեղ տապանաքարեր չկան։ 23 տարեկան Այշատ Բայմուրադովան փախել էր Չեչնիայից և կորել Երևանում 2025 թվականի հոկտեմբերի 15-ին: Նա գնացել էր ոմն Կարինա Իմինովայի հետ հանդիպման, իսկ մի քանի օր անց նրան մահացած էին գտել։ ՀՀ իրավապահները նրա սպանության մեջ կասկածում են Իմինովային և Չեչնիայում ծնված Սաիդ-Համզաաթ Բայսարովին։

Aishat Baymuradova, a Chechen woman who was killed in Yerevan, has been buried in Armenia after her body remained in a morgue for several months, Sputnik Armenia reports.
Under Armenian law, the body could only be released to relatives, but Baymuradova’s family refused to claim her and did not respond to official requests. The Armenian authorities — with National Assembly Speaker Alen Simonyan promising to resolve the issue — agreed to cover the funeral expenses for the young woman.
Baymuradova, 23, had fled Chechnya and went missing in Yerevan on October 15, 2025. She had gone to meet a woman named Karina Iminova, and a few days later, her body was found. Armenian law enforcement authorities suspect Iminova and Said-Khamzat Baisarov, a Chechnya-born man, of involvement in the murder.