Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոսել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» իրականացման մասին, ինչը հավակնություն է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։
Ինչպես հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները, նա ասել է, որ այնտեղ ավտոմոբիլային ճանապարհը պատրաստ է գրեթե 90 տոկոսով, իսկ երկաթուղինը՝ մոտ 70 տոկոսով։
«Հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում այս նախագիծն ամբողջությամբ կիրականացվի։ Մենք գիտենք և շատ ուրախ ենք, որ Թուրքիայում նույնպես սկսվել է Կարս-Նախիջևան երկաթգծի շինարարությունը։ Այսպիսով, այս նախագծերի զուգակցումն ու համակարգված իրականացումը նոր կարևոր միջազգային միջանցք կբացեն։ Այն կդառնա «Միջին միջանցքի» ճյուղերից մեկը․ մեր կողմից կառուցվող երկաթուղային ենթակառուցվածքն առաջին փուլում նախատեսված կլինի 15 միլիոն տոննա բեռնափոխադրման համար։
Բայց ապագայում այս ցուցանիշը կարող է աճել, և, հավանաբար, այդպես էլ կլինի։ Այնուամենայնիվ, ցանկացած դեպքում, 15 միլիոն տոննա թողունակությամբ նոր միջանցքի բացումը հսկայական նշանակություն ունի ինչպես մեր երկրների, այնպես էլ ավելի լայն աշխարհագրության համար։ Եվ մենք այստեղ դարձյալ շատ լուրջ ու պատասխանատու դիրքորոշում ենք որդեգրում։ Մենք ապահովում ենք սեփական շահերը և տրանսպորտային նոր երթուղիներ ենք բացում աշխարհի առջև։ Այսինքն՝ սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ մեր երկրների և մեր կազմակերպության նպատակը խաղաղությունն է, համագործակցությունը, անվտանգությունը, փոխադարձ հարգանքը և ընդհանուր շահերը», - նշել է նա։

Azerbaijani President Ilham Aliyev spoke about the implementation of the so-called “Zangezur corridor,” which is a claim to the territorial integrity of Armenia.
Aliyev said that the motorway there is almost 90 percent ready, and the railway is about 70 percent ready, Azerbaijani media report.
“I hope that this project will be fully implemented in the near future. We know and are very happy that the construction of the Kars-Nakhchivan railway has also begun in Turkey. Thus, the combination and coordinated implementation of these projects will open a new important international corridor. It will become one of the branches of the Middle Corridor. The railway infrastructure we are building will be designed for the transportation of 15 million tons of cargo transportation at the first stage.
But in the future this figure may increase, and, most likely, it will. However, in any case, the opening of a new corridor with a capacity of 15 million tons is of great importance both for our countries and for the wider geography. And here we are again taking a very serious and responsible position. We are securing our own interests and opening new transport routes to the world. That is, this once again shows that the goal of our countries and our organization is peace, cooperation, security, mutual respect, and shared interests," the president of Azerbaijan noted.