Ղազախական կողմը ներկայումս բանակցություններ չի վարում հայկական երկաթուղիների ռուսական կոնցեսիան ձեռք բերելու շուրջ։
Այս մասին «Ինտերֆաքս-Ղազախստան»-ին հայտնել են «Ղազախստանի «Թեմիր Ժոլի» (ԿՏԶ) ԲԲԸ-ն և հանրապետության տրանսպորտի նախարարությունը։
Ավելի վաղ ՌԴ տրանսպորտի նախարար Անդրեյ Նիկիտինը նույնպես հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը բանակցություններ չի վարում Հայաստանի երկաթուղիների կառավարման կոնցեսիան Ղազախստանին փոխանցելու շուրջ։
2025 թվականի դեկտեմբերին Նիկոլ Փաշինյանը ռուս գործընկերներին խնդրել է սեղմ ժամկետներում վերականգնել դեպի Թուրքիայի և Ադրբեջանի սահմաններ տանող երկաթուղային հատվածները (այս հատվածներն անհրաժեշտ են Հայաստանի և ԱՄՆ-ի «Թրամփի երթուղի» համատեղ տրանսպորտային նախագծի իրականացման համար)։ Մարտի սկզբին ՀՀ վարչապետը հայտարարել էր, որ բանակցություններ է վարում Ռուսաստանի հետ՝ երկաթուղու կառավարումն այլ երկրի, օրինակ՝ Ղազախստանին, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին կամ Կատարին փոխանցելու վերաբերյալ։ Մարտի 26-ին Փաշինյանը հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը համաձայնության կգան կառավարումը ղազախ գործընկերներին փոխանցելու շուրջ, սակայն ռուսական կողմն առայժմ չի հաստատել այս տարբերակը։

The Kazakh side is currently not negotiating the acquisition of the Russian concession management of Armenia’s railways. This was reported to Interfax-Kazakhstan by the Kazakhstan Temir Zholy (KTZ) OJSC and Kazakhstan Ministry of Transport.
Earlier, Russian Transport Minister Andrey Nikitin also had announced that Russia was not negotiating the transfer of the concession management of Armenia’s railways to Kazakhstan.
In December 2025, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had asked his Russian colleagues to restore Armenia’s railway sections leading to the borders of Turkey and Azerbaijan in a short time—as these sections are necessary for the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) joint transport project of Armenia and the US.
In early March 2026, the Armenian premier had announced that he was in talks with Russia about transferring the concession management of Armenia’s railways to another country, such as Kazakhstan, the United Arab Emirates, or Qatar.
And on March 26, Pashinyan had expressed hope that Russia and Armenia would reach an agreement on transferring this concession management to Kazakh partners, but the Russian side has not yet confirmed this option.