Հիմա մեր հասարակության մեջ կա ընկալում, ով ասում է՝ Եվրոպա, ազգի հերոս է, ով ասում է՝ Ռուսաստան, ազգի դավաճան է։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 8–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՔՊ–ից հեռացված պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը
«Շատ տարօրինակ է, թե ինչի պիտի այդպիսի ընկալում լինի, միգուցե ճիշտ են նրանք, որոնք ասում են՝ Եվրոպա, ես բան չեմ ասում, բայց ես տարածաշրջանայինի կողմնակից եմ և ես Եվրոպային դեմ եմ»,–ասաց նա։
Հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանը լավ արտաքին քաղաքականությո՞ւն, թե՞ լավ տնտեսական քաղաքականություն է վարում, Աղազարյանը պատասխանեց. «Նիկոլ Փաշինյանին թվում է, թե ինքը լավ արտաքին քաղաքականություն է վարում։Իրեն թվում է, թե ինքը կարող է Թրամփի մոտ մանևրել, Մակրոնի մոտ մանևրել, Եվրոպայում մանևրել, հետո Պուտինի մոտ մանևրել։
Մի դրվագ պատմեմ. մի օր Նիկոլ Փաշինյանը եկավ խորհրդարան, խմբակցության հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ ինքը խոսել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի հետ այն թեմայի շուրջ, և հարցրել է՝ եթե մենք Եվրամիություն մտնելու հայտ ներկայացնենք, դուք խնդիրներ չունե՞ք, Իրանի նախագահն էլ ասել է՝ չէ, խնդիրներ չունենք։ Դա նշանակում է՝ պարոն վարչապետը կամ մեզ էր հիմարի տեղ դնում, որ մենք չենք իմանում ինչ է նշանակում պարսիկ ժողովուրդ, չենք իմանում ինչ է նշանակում, 6000 տարվա պետականություն ունեցող ժողովուրդ, չենք հասկանում ինչ է նշանակում պարսկական դիվանագիտություն, կամ ինքը լավ չի հասկանում։ Ես կարծում եմ, որ ինքը հասկանում էր և մանևրում էր, մեզ ուզում էր ֆռռացնել, որ իբր, արխային եղեք, այստեղ խնդիր չկա։ Բայց պարսկական դիվանագիտությունը ե՞րբ է ուղիղ խոսք ասել, պատմության մեջ 1000-ից մի անգամ, երբ դիմացինը անհասկացող է եղել»։

Сейчас в нашем обществе сложилось восприятие того, что тот, кто говорит «Европа» – герой нации, а тот, кто говорит «Россия» – предатель нации. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 8 апреля депутат Овик Агазарян, исключенный из рядов правящей партии «Гражданский договор».
«Очень странно, почему сложилось подобное восприятие. Возможно, те, которые упоминают о Европе, и правы, я ничего не говорю, но я региональный сторонник и против Европы», - пояснил Агазарян.
На вопрос, Никол Пашинян проводит хорошую внешнюю или хорошую экономическую политику, он ответил: «Кажется, что Никол Пашинян проводит хорошую внешнюю политику. Последнему кажется, что он может маневрировать у Трампа, маневрировать у Макрона, маневрировать в Европе, а затем маневрировать у Путина».
Депутат рассказал о том, как однажды Пашинян пришел в парламент и на встрече с членами фракции сказал, что он встретился с президентом Ирана и спросил его: если мы представим заявку на вхождение в ЕС, у вас не будет проблем? В ответ президент ИРИ сказал, что их не будет. «Это означает, что господин премьер-министр либо нас держал за дураков, мол, мы не понимаем, что означает персидский народ, что означает персидская дипломатия, или он сам не хорошо все это понимал. Думаю, он все понимал и пытался нас обкрутить, мол, будьте спокойны, здесь нет никакой проблемы. Но когда это персидская дипломатия говорила прямо, в истории один из тысячи раз, когда другая сторона ничего не понимала?», - заключил парламентарий.