Ռուսաստանը ցանկանում է Հայաստանից ռացիոնալ, ոչ թշնամական քաղաքականություն։ «Մեծ քաղաքականություն» փոդքասթի չորրորդ թողարկման ժամանակ դրա մասին հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանը ցանկանում է փոխադարձ հարգանք Հայաստանի շահերի և կանխատեսելի հարաբերությունների նկատմամբ և պատրաստ է նույնկերպ պատասխանել։ Նախկին նախագահը շեշտել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձեր չեն եղել։
«Եվ մենք շահել ենք այդ հարաբերություններից։ Միջին հաշվով, մենք 10 տարվա ընթացքում գազը գնել ենք 60 դոլարով, մի քանի անգամ ավելի էժան, քան մյուս երկրները։ Ես վստահ եմ, որ հնարավոր է ընդհանուր լեզու գտնել բոլոր հարցերում։ Ռուսաստանի հետ մեր շահերը շատհարցերում համընկնում են, մեր տնտեսությունները փոխլրացնում են միմյանց»,- նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ըստ նրա՝ այն, թե ինչպես են Հայաստանի իշխանությունները ներկայում մշակում ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու իրենց ծրագրերը, վիրավորական է ռուսական կողմի համար։ Թվում է, թե Հայաստանը շարժվում է Եվրոպա տանող ճանապարհով՝ հասկանալով, որ ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը անհամատեղելի է, բայց քանի որ ԵՄ-ն առայժմ չի ընդունում, մնում է ԵԱՏՄ-ում՝ կազմակերպությունը դիտարկելով որպես «պահեստային»։
Նախկին նախագահը իրավիճակը պարզաբանել է փոքր և խոշոր բիզնեսի միջև հարաբերությունների օրինակով, որտեղ փոքր բիզնեսն մշտապես ասում է, որ մեկ այլ գործընկեր է փնտրում։ Ի վերջո, խոշոր վիզինեսը, կխզի կապերը և կասի՝ ես պահեստ չեմ։ «Մարդկային հարաբերությունների տեսանկյունից դա վիրավորական է»,- կրկնեց Քոչարյանը։

РФ хочет от Армении рациональной, не враждебной политики. Об этом заявил второй президент Армении, лидер блока "Армения" Роберт Кочарян в эфире подкаста «Большая политика» эпизод четвертый.
По его словам, Россия хочет от Армении взаимного уважения интересов, прогнозируемых отношений и готова отвечать тем же. Экс-президент подчеркнул, что никогда в бытность его главой государства не было попыток давления. «И мы выигрывали от этих отношений. В среднем газ покупали по 60 долларов в течение 10 лет, в несколько раз дешевле, чем другие страны. Уверен, что возможно найти общий язык по всем вопросам. Наши интересы с РФ во многом совпадают, наши экономики взаимодополняющие», - отметил Роберт Кочарян.
По его словам, то, как сейчас власти РА формулируют свои планы по выходу из ЕАЭС, оскорбительны для российской стороны. Получается, что Армения держит путь в Европу, понимает, что членство в ЕС и ЕАЭС несовместимо, но поскольку в ЕС пока не принимают,  остается в ЕАЭС, рассматривая организацию как «запас». Экс-президент пояснил ситуацию на примере отношений маленького и крупного бизнеса, когда маленький постоянно говорит, что ищет другого партнера. В итоге крупный однажды  сам разорвет связи и скажет - я не запас. «С точки зрения человеческих отношений это  оскорбительно», - повторил Кочарян.