Սուրբ Աննա եկեղեցում մարտի 29–ին տեղի ունեցած միջադեպից հետո երկու ամսով կալանավորված 18–ամյա դպրոցական Դավիթ Մինասյանի հարազատները, ընկերները և կողմնակիցները, այսօր՝ ապրիլի 9-ին ևս մեկ հանրահավաք անցկացրեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի դիմաց։
Ինչպես լրագրողներին հայտնեց «Իմոնք» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր և տնօրեն Աննա Հովհաննիսյանը, իրենք պահանջում են հանդիպում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հետ։ «Դավիթը լուրջ առողջական խնդիրներ ունի։ Ավելին, մենք համոզված ենք, որ խախտվել է նրա կրթության իրավունքը։ Մենք խնդրում ենք Վարդապետյանին քննարկել Դավիթին ազատ արձակելու կամ կալանքից բացի այլ խափանման միջոց կիրառելու, մասնավորապես՝ տնային կալանքի հարցը», - ասաց Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ անվտանգության աշխատակիցները տեղեկացրել են իրենց, որ ցուցարարների երկու ներկայացուցիչներին թույլատրվելու է մտնել շենք և նամակ հանձնել։ Սակայն նրանք պնդում են, որ Վարդապետյանն անձամբ իջնի և խոսի ցուցարարների հետ։
Իր հերթին, փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ այդ առավոտյան այցելել է Դավիթ Մինասյանին բժշկական կենտրոնում։ Կարճատև սպասելուց հետո ցուցարարները լրագրողներին հայտնեցին, որ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հրաժարվել է իջնել իրենց մոտ։ Նա պնդել է հանդիպումն անցկացնել իր գրասենյակում, ինչը չի գոհացրել ցուցարարներին։
Հիշեցնենք, որ միջադեպը տեղի է ունեցել մարտի 29-ին, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Սուրբ Աննա եկեղեցի։ Եղբայրներ Դավիթ և Միքայել Մինասյանները, ինչպես նաև հասարակական գործիչ Գևորգ Գևորգյանը, ձերբակալվել են խուլիգանության և պաշտոնատար անձի աշխատանքը խոչընդոտելու կասկածանքով։ Մեղադրյալների դեմ հարուցվել է քրեական գործ։ Միքայել Մինասյանը և Գևորգ Գևորգյանը ազատ են արձակվել իրենց ստորագրությամբ։ Դավիթ Մինասյանը դատարանի ապրիլի 1-ի որոշմամբ կալանավորվել է երկու ամսով։ Նրա մայրը նախկինում հայտարարել էր, որ նա տառապում է կալանքի հետ անհամատեղելի հիվանդություններով։ Ապրիլի 3-ին Մինասյանը Արմավիրի քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխվել է Աբովյանի ուղղիչ հիմնարկ (կանանց և անչափահասների համար), որից հետո նրա վիճակը վատացել է։ Նրան նախ տեղափոխել են Աբովյանի հիվանդանոց, ապա՝ Երևանի «Նաիրի» բժշկական կենտրոն։

Родные, близкие, друзья и просто сочувствующие 18-летнему   Давиду Минасяну, арестованному после инцидента во время визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в церковь «Сурб Анна», 9 апреля вновь провели акцию у здания Генпрокуратуры.
Как заявила журналистам основатель и руководитель благотворительного фонда «Имонк» Анна Ованнисян, они требуют встречи с генпрокурором Анной Вардапетян. «У Давида серьезные проблемы со здоровьем. Кроме того, мы убеждены, что нарушено его право на получение образования. Мы просим Вардапетян рассмотреть вопрос об освобождении Давида, либо возможность применения к нему меры пресечения, не связанной с лишением свободы. В частности, домашнего ареста», - сказала Ованнисян.
По ее словам, через сотрудников безопасности им передали, что двое представителей протестующих смогут войти в здание и передать письмо. Однако они настаивают на том, чтобы Вардапетян лично спустилась и пообщалась с участниками акции.
Адвокат Лусине Мартиросян, в свою очередь, сообщила, что утром навестила Давида Минасяна в медцентре. Участники акции после некоторого ожидания сообщили журналистам, что Генпрокурор Анна Вардапетян отказалась спуститься к ним. Она настояла на том, чтобы встреча прошла в ее кабинете, что не устроило протестующих.
Напомним, что инцидент произошел 29 марта во время визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в церковь «Сурб Анна». По подозрению в хулиганстве и воспрепятствовании деятельности должностного лица были задержаны братья Давид и Микаэл Минасяны, а также общественный деятель Геворк Геворкян. В отношении фигурантов возбуждено уголовное дело. Микаэл Минасян и Геворк Геворкян освобождены под подписку о невыезде. Давид Минасян решением суда от 1 апреля арестован на два месяца. Ранее его мать заявляла, что он страдает заболеваниями, несовместимыми с содержанием под стражей. 3 апреля Минасян был переведен из уголовно-исполнительного «Армавир» в УИУ «Абовян» (для женщин и несовершеннолетних), после чего его состояние ухудшилось. Сначала его доставили в больницу города Абовян, затем перевели в ереванский медицинский центр «Наири».