Տարածված են շահարկումներ այն մասին, որ պետությունը, իբր, հրաժարվում է քաղաքացիություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Այս մասին ապրիլի 16-ին Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ կառավարության 2025 թվականի (2021-2026) ծրագրի իրականացման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը:
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականին ՀՀ նախագահի հրամանագրով քաղաքացիություն է շնորհվել 25,670 անձի, որոնցից 19,367-ը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիներ են:
«Այսօրվա դրությամբ, ներառյալ այս տարվա առաջին եռամսյակը, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 36,676 անձ արդեն ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն»: Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անչափահասների ընդհանուր թիվը կազմում է 28,000: Նրանցից 12,000-ը արդեն ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն անձնագրային գրանցման միջոցով», - հաղորդել է Ներքին գործերի նախարարը:

Существует множество спекуляций о том, что государство якобы отказывается предоставлять гражданство нашим соотечественникам, перемещенным из Нагорного Карабаха. Об этом на заседании Национального Собрания заявила 16 апреля министр внутренних дел Арпине Саркисян, представляя отчет о ходе выполнения и результатах реализации программы Правительства Республики Армения (2021-2026 гг.) за 2025 год.
По ее словам, в 2025 году указом президента Республики Армения гражданство было предоставлено 25670 лицам, из которых 19367 – граждане, насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха.
«По состоянию на сегодняшний день, включая первый квартал текущего года, гражданство Республики Армения обрели уже 36676 лиц, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. Общее же число несовершеннолетних, перемещенных из Нагорного Карабаха, составляет 28 тысяч. Из них 12 тысяч уже получили гражданство Республики Армения посредством паспортизации», - сообщила глава МВД.