ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձով է հանդես եկել ապրիլի 24-ի կապակցությամբ։
այսօր մենք ոգեկոչում ենք 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը և հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր այն հայրենակիցներին, ովքեր հայ լինելու համար ջարդի, տեղահանության ու սովի ենթարկվեցին Օսմանյան կայսրությունը։ Մեծ Եղեռնը մեզ հետ տեղի ունեցած մեծագույն ողբերգությունն է, որը մեր ժողովուրդը վերապրում է արդեն 111 տարի։
Ամեն տարի ապրիլի 24-ին մեր տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների թափորը բարձրանում է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր խոնարհվելու մեր նահատակված հայրենակիցների առջև ու ապրիլի 24-ի մեր համազգային երթը նաև մտածելու, խորհելու, պատմությունը գնահատելու և մեծ եղեռնի կրկնությունը թույլ չտալու հաստատակամության դրսևորում է այս մտածումների և հաստատակամ վրա է հիմնված մեր Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և կառավարող մեծամասնության վերջին տարիների քաղաքականությունը։
Ձեր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատգամով մենք վճռականություն ենք դրսևորել առավել խորությամբ հասկանալու մեր ժողովրդի անցյալում ապրած ու պարբերաբար կրկնվող պատմությունը, ապագայում այդ պատմության կրկնությունը թույլ չտալու մեր այսօրը և գալիքը լավը դարձնելու համար։
Այսօր մենք հասել ենք այդ նպատակին, այդ թվում նրա շնորհիվ, որ հասկացել ենք, որ չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների, մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա։ Մեր գիտությունների ազգային ակադեմիայի հրատարակած հայոց պատմության հատորյակում է հիմնավոր կերպով արձանագրված է, որ մեծ եղեռնը այլոց թվում հայ ժողովրդին միջազգային խարդավանքների մեջ ներքաշելու գործելակերպի հետևանք է, գործելակերպ, որը մեկնարկեց 19-րդ դարի կեսերից և իր ողբերգական կուլմինացիային հասավ 1915 թվականին։
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, մեր ժողովրդի մեծագույն փափագը իրականացված է։ Մենք ունենք պետություն և մենք ունենք խաղաղություն։ Պետությունը և խաղաղությունն են այն երաշխիքը, որ հայոց ցեղասպանություն կրկին տեղի չունենա։ Այս պատմական նպատակը իրագործելու համար մեզ անհրաժեշտ է դադարեցնել հայրենիքի փնտրտուքը մեր պետության, Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված 29743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս։
Այս տարածքը փոքր չէ հայ ժողովրդի բարգավաճման, զարգացման ու բարեկեցության համար։ Այսօր մեր տասնյակ բնակավայրեր դատարկ են, տասնյակ բնակավայրեր և ընդհանրապես մեր պետությունը թեր բնակեցված։ Սրա պատճառը խաղաղության բացակայությունն է եղել և գիտակցման բացակայությունը, որ հայրենիքը պետությունն է, ինքնությունը պետությունն է, անվտանգությունը պետությունն է, իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներով և այս գիտակցության վրա հիմնվելով, հայ ժողովուրդը պետք է դուրս գա գաղթի և պանդխտության տրամաբանությունից։
Հայաստանի Հանրապետությունը իր այսօրվա տարածքով կարող է 5 միլիոն, 10 միլիոն հայերի բնակության վայր լինել։ Սինգապուրի տարածքը Սևանա լճի երկու երրորդից էլ պակաս է, բայց այնտեղ 5.5 միլիոն մարդ է ապրում, որովհետև պետությունը հիմնված է կրթության, ինքնահայեցման, խաղաղության ու մարդակենտրոն ձգտումների վրա։
Այսօր մենք Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդում ենք հենց այս տրամաբանությամբ, իրական Հայաստանի գաղափարախոսությամբ։ Հասկանալով, որ խաղաղությունն ու անվտանգությունը առաջին հերթին հարևանների հետ կարգավորված հարաբերություններն են, հիմնված միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, սահմանների անխախտելիությունը և քաղաքական անկախությունը ճանաչելու վրա։
Այն ուժերը, որոնք հանդես են գալիս կորսված հայրենիքը վերադարձնելու պատմական սահմանների և արդարության վերականգնման կոչերով ու տրամաբանությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը դնում են 1878 թվականի Սան Ստեֆանոյի կոնֆերանսի ռելսերի վրա, որի անխուսափելի վերջին կանգառը պետականության ու հայրենիքի կորուստն է, որովհետև աշխարհում յուրաքանչյուրն ունի իր պատմությունը, յուրաքանչյուրն ունի իր արդարությունը, յուրաքանչյուրն ունի իր կորուսյալ հայրենիքը։
Մենք ի վերջո դուրս ենք եկել այս թակարդից և Հայաստանը կրկին այդ ուղղությամբ տանելու փորձերը մեր պետությանն ու ժողովրդին ուղղված հրավեր են դեպի կառափնարան։ Զոհերի և զոհողությունների գնով մենք գտել, վերգտել ենք մեր հայրենիքը և այդ հայրենիքը Հայաստանի Հանրապետությունն է։ Մեր բոլոր նահատակների, զոհողությունների հատուցումը Հայաստանի Հանրապետության հարատևությունն է։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատությունը անվտանգությունը, բարեկեցությունն է մեր բոլոր նահատակների, իղձերի և ընդհատված երազանքների իրագործումը։ Մենք գնում ենք այս ճանապարհով, Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը գնում է այս ճանապարհով, փառք նահատակներին և կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը»։

Премьер-министр РА Никол Пашинян выступил с посланием по случаю 24 апреля. В частности, он сказал:
«Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения, сегодня мы поминаем жертв Мец Егерна — Геноцида армян 1915 года и отдаем дань уважения нашим соотечественникам, которые подверглись резне, депортации и голоду в Османской империи за то, что были армянами. Мец Егерн — это величайшая трагедия, которую наш народ переживает уже 111 лет.
Каждый год 24 апреля шествие десятков тысяч наших граждан поднимается к мемориалу Цицернакаберд, чтобы склониться перед нашими мучениками. Наше общенациональное шествие — это также проявление решимости осмыслить историю и не допустить повторения трагедии. Именно на этом основана политика правительства и правящего большинства последних лет.
Следуя вашему завету, мы проявили решимость глубже понять историю нашего народа, чтобы сделать наше настоящее и будущее лучше. Сегодня мы достигли этой цели, в том числе благодаря пониманию того, что нельзя позволять превращать Мец Егерн в инструмент борьбы международных игроков друг против друга. В томах истории Армении, изданных нашей Национальной академией наук, обосновано зафиксировано, что Мец Егерн стал следствием втягивания армянского народа в международные интриги — практики, начавшейся в середине XIX века и достигшей своего трагического пика в 1915 году.
Дорогой народ, величайшее чаяние нашего народа реализовано: у нас есть государство и у нас есть мир. Государство и мир — это гарантии того, что Геноцид армян больше не повторится. Для реализации этой исторической цели нам необходимо прекратить поиск родины за пределами международно признанной территории Республики Армения в 29 743 квадратных километра.
Эта территория не мала для процветания и развития армянского народа. Сегодня десятки наших поселений пустуют, а государство в целом недостаточно заселено. Причиной этого было отсутствие мира и осознания того, что Родина — это государство, идентичность — это государство, безопасность — это государство в его международно признанных границах. Основываясь на этом осознании, армянский народ должен выйти из логики вечного изгнания и скитаний.
Республика Армения на своей нынешней территории может стать местом проживания 5 или 10 миллионов армяно. Площадь Сингапура меньше двух третей озера Севан, но там живут 5,5 миллионов человек, потому что государство основано на образовании, саморефлексии, мире и человекоцентричных устремлениях.
Сегодня мы ведем Армению именно по этой логике, по идеологии "Реальной Армении". Мы понимаем, что мир и безопасность — это прежде всего урегулированные отношения с соседями, основанные на взаимном признании территориальной целостности, суверенитета и незыблемости границ.
Те силы, которые выступают с призывами вернуть "потерянную родину" в исторических границах и восстановить историческую справедливость, ставят Армению на рельсы Сан-Стефанской конференции 1878 года. Неизбежная конечная остановка этого пути — потеря государственности и родины, потому что у каждого в мире есть своя история, своя правда и своя потерянная родина.
Мы, наконец, вышли из этой ловушки, и попытки снова вести Армению в этом направлении — это приглашение нашего государства и народа на эшафот. Ценой жертв мы обрели свою родину, и эта родина — Республика Армения. Возмещением за все жертвы наших мучеников является долголетие Республики Армения.
Свобода, безопасность и благополучие граждан Армении — это и есть реализация прерванных мечтаний всех наших мучеников. Мы идем этим путем. Слава павшим и да здравствует Республика Армения».