Ընդդիմությունը պետք է բնակչությանը հասկացնի, որ Փաշինյանի և նրա կուսակցության շահերը կապ չունեն Հայաստանի շահերի հետ։ Դրա մասին հայտարարել է «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Ինձ չզարմացրեց իշխանությունների արձագանքը Ստեփանակերտում Ադրբեջանի կողմից եկեղեցիների քանդմանը։ Եվ Բաքվի գործողությունները կապված են հենց այն վստահության հետ, որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից արձագանք չի լինի։ Իսկ դա նշանակում է, որ միջազգային հանրությունը ևս չի արձագանքի։ Հայաստանի իշխանությունների տրամաբանությամբ՝ եկեղեցիների քանդումը բախում հրահրող երևույթ չէ, այլ դրա նկատմամբ արձագանքն է այդպիսին։
Վանդալիզմին արձագանքի բացակայությունը նշանակում է, որ դու ծառայում ես այլ երկրների շահերին, որոնք մասնակիորեն համընկնում են քո անձնական շահերի հետ»,- նշել է Քոչարյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ Փաշինյանին ձեռնտու է բնակչությանը պահել վախի մթնոլորտում, քանի որ վերարտադրվելու այլ տարբերակ նա չունի։
«Նա ամեն ինչ կանի այս իրավիճակը պահպանելու համար, կփորձի համոզել ժողովրդին, որ Հայաստանը մեջքը շտկելու հնարավորություն չունի։ Իսկ այդ դեպքում ո՞ւր գնացին պարտքով վերցված փողերը, որոնք իբր պետք է ուղղվեին բանակի բարեփոխմանը։ Փաշինյանի տրամաբանությամբ՝ բանակը պետք է զորահանդեսներ անցկացնելու և մարդկանց աչքերին թոզ փչելու համար»,- հավելել է Քոչարյանը։
Նա նկատել է, որ Ալիևը խոսում է խաղաղության մասին, բայց շարունակում է վանդալիզմի քաղաքականությունը, և դա ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի։
«Առաջին ղարաբաղյան պատերազմում հաղթանակից հետո ես ինձ երբեք թույլ չեմ տվել անհարգալից հայտարարություններ անել ադրբեջանական ժողովրդի կամ այդ երկրի ղեկավարության հասցեին՝ ի տարբերություն Ալիևի, որը բազմաթիվ անգամներ վիրավորել է հայ ժողովրդին 2020 թվականի պատերազմից հետո։ Նույն վերաբերմունքն է դրսևորվում նաև մշակութային ժառանգության հանդեպ. մենք մեզ թույլ չենք տվել այն, ինչ թույլ է տալիս Ադրբեջանը»,- նշել է Քոչարյանը։

Оппозиция должна донести до населения, что интересы Пашиняна и его партии не имеют отношения к интересам Армении. Об этом заявил кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян.
«Меня не удивила реакция властей на снос Азербайджаном церквей в Степанакерте. И действия Баку связаны именно с уверенностью в том, что реакции от властей Армении не будет. А это значит, что и международное сообщество не отреагирует. По логике властей Армении, снос церквей не является конфликтогенным явлением, а реакция на это является таковой.
Отсутствие реакции на вандализм означает, что ты служишь интересам других стран, которые частично совпадают с твоими личными интересами», — отметил Кочарян.
По его оценке, Пашиняну выгодно держать население в атмосфере страха, так как другого варианта воспроизвестись у него нет.
«Он будет делать все, чтобы удержать эту ситуацию, будет пытаться убедить народ, что у Армении нет шанса выпрямить спину. А куда в таком случае ушли деньги, взятые в долг, которые якобы должны были идти на реформу армии? По логике Пашиняна, армия нужна для проведения парадов и с целью пускать пыль в глаза», — добавил Кочарян.
Он заметил, что Алиев говорит о мире, но продолжает политику вандализма, и ни к чему хорошему это не приведет.
«После победы в Первой карабахской войне я никогда не позволял себе делать неуважительные заявления в адрес азербайджанского народа или руководства этой страны, в отличие от Алиева, который множество раз оскорблял армянский народ после войны 2020 года. Такое же отношение проявляется и к культурному наследию: мы не позволяли себе того, что позволяет Азербайджан», — отметил Кочарян.