Ադրբեջանը Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ պահանջներ չի ներկայացնում, բանակցությունների ընթացքում նման պայմաններ չեն դրվում, և այդպիսի պահանջ գոյություն չունի։ Այս մասին մայիսի 6-ին «Երևանյան երկխոսություն-2026» միջազգային համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանի Սահմանադրությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների երկկողմ օրակարգի մաս չէ։ Միևնույն ժամանակ, ես անընդհատ լսում եմ, որ նրանք պատրաստ չեն ստորագրել և վավերացնել խաղաղության պայմանագիրը, եթե մենք չփոխենք Սահմանադրությունը։ Սակայն մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը Հայաստանի ներքին հարցն է, ներքին գործը։ Մենք, ամենայն հավանականությամբ, Սահմանադրության վերաբերյալ հանրաքվե կանցկացնենք, բայց այդ հարցը չենք քննարկում միջազգային գործընկերների հետ»,- նշել է Միրզոյանը։
«Մենք նախկինում միշտ կարծում էինք, թե ապրում ենք շատ բարդ ու վտանգավոր տարածաշրջանում, որտեղ մեր անկախությունն ու գոյությունը մշտապես կասկածի տակ են դրվել։ Եվ դա ճիշտ է՝ մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ, բայց խնդիրը միշտ եղել է այն, թե ինչպես այդ սպառնալիքը վերածել առավելության։ Եվ հենց դա ենք մենք հիմա փորձում անել Հայաստանում։ Խնդիրն այն է, թե ինչպես դառնալ կամուրջ, այլ ոչ թե խոչընդոտ։ Մենք հասկացանք, որ կարող ենք միացնել Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի, Հնդկաստանի, Չինաստանի հետ, և սա իր հերթին կարող է դառնալ ոչ միայն մեր գոյությունը և մեր ինքնիշխանությունը պահպանելու միջոց, այլև հետագա խաղաղ բարգավաճման լրացուցիչ երաշխիք։
Միևնույն ժամանակ, խաղաղությունը հնարավոր չէ կառուցել միայնակ. չի կարելի խաղաղություն հայտարարել և խաղաղ ապրել, երբ հարևաններդ քեզ թշնամի են համարում և ցանկանում են ոչնչացնել քեզ։ Հետևաբար, խնդիրն այնպիսի իրավիճակ ստեղծելն է, որում բոլոր հարևանները, բոլորը տարածաշրջանում և դրանից դուրս շահագրգռված լինեն խաղաղությամբ։
Հյուսիսում մենք ունենք Վրաստանը, որի հետ միշտ ունեցել ենք բարեկամական հարաբերություններ։ Հարավում ունենք Իրանը, որի հետ նույնպես միշտ ունեցել ենք բարեկամական հարաբերություններ ու համագործակցություն։ Արևմուտքում և արևելքում մենք ունենք Թուրքիան և Ադրբեջանը, և մենք տասնամյակներ շարունակ հակամարտել ենք Ադրբեջանի հետ. մենք փակ սահմաններ ունենք արևմուտքում և արևելքում։
Այնուամենայնիվ, մենք երկխոսություն ենք սկսել, մենք նախաստորագրել ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը։ Այն դեռ ստորագրված ու վավերացված չէ, բայց խաղաղությունն արդեն եկել է. մենք զոհեր չունենք, Ադրբեջանը հանել է իր տարածքով դեպի Հայաստան և Հայաստանից ապրանքների տեղափոխման արգելքը, մենք սկսել ենք երկկողմ առևտուր անել Ադրբեջանի հետ։ Մենք նավթամթերք ենք գնում Ադրբեջանից և որոշ ապրանքներ կվաճառենք ադրբեջանական ընկերություններին։
Միևնույն ժամանակ, ես չեմ ցանկանում որևէ բան չափազանցնել և չեմ կարող ասել, թե բոլոր հարցերը լուծված են։ Մենք արյունալի հակամարտություն ենք ունեցել։ Վերքերը դեռ շատ թարմ են, և երկու երկրների հասարակություններին իրական հաշտեցում է անհրաժեշտ։ Դեռ կան որոշ չլուծված հարցեր, (հատկապես մարդասիրական բնույթի) կապված պահվող անձանց և այլնի հետ։
Մենք պետք է մնանք արդեն իսկ գոյություն ունեցող կանոնների շրջանակում և հավատարիմ մնանք դրանց միջազգային հարաբերություններում։ Դրա հետ մեկտեղ պատմությունը զարգանում է, նոր իրավիճակները ծնում են նոր կարիքներ։ Մեզ մոտ խաղաղություն է հաստատվել, և մենք շատ շահագրգռված ենք այս մոդելն արտահանել այլ տարածաշրջաններ»,- ընդգծել է Միրզոյանը։

Азербайджан не выдвигает требований относительно изменения Конституции Армении, в ходе переговоров таких условий не ставится, такого требования нет. Об этом 6 мая во время международной конференции «Ереванский диалог-2026» заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
«Конституция Армении не входит в двустороннюю повестку переговоров между Арменией и Азербайджаном. При этом я постоянно слышу, что они не готовы подписать и ратифицировать мирный договор, если мы не изменим Конституцию. Но мы считаем, что Конституция Армении — это внутренний вопрос, внутреннее дело Армении. Мы, скорее всего, проведем референдум по Конституции, но мы не обсуждаем этот вопрос с международными партнерами», - отметил Мирзоян.
«Мы ранее всегда думали, что живем в очень сложном, опасном регионе, где наша независимость и наше существование всегда подвергались сомнению. И это правда, частично или полностью, но задача всегда заключалась в том, как превратить эту угрозу в преимущество. И именно это мы сейчас пытаемся сделать в Армении.  Задача состоит в том, как стать мостом, а не препятствием. Мы поняли, что можем соединить Европу с Центральной Азией, с Индией, Китаем, и это, в свою очередь, может стать не только способом сохранить наше существование, наш суверенитет, но и дополнительной гарантией дальнейшего мирного процветания.
При этом мир нельзя построить в одиночку, нельзя объявлять мир и жить в мире, когда ваши соседи считают вас врагом и хотят вас уничтожить. Таким образом, задача состоит в том, чтобы создать ситуацию, в которой все соседи, все в регионе и за его пределами заинтересованы в мире.
На севере у нас Грузия, с которой у нас всегда были дружеские отношения. На юге у нас Иран, с которым у нас также всегда были дружеские отношения и сотрудничество. На западе и востоке у нас Турция и Азербайджан, и мы десятилетиями конфликтовали с Азербайджаном, у нас закрытые границы на западе и востоке.
Однако мы начали диалог, мы парафировали мирный договор с Азербайджаном. Он еще не подписан и не ратифицирован, но мир уже наступил: у нас нет жертв, Азербайджан снял запрет на транспортировку товаров в Армению и из Армении через свою территорию, мы начали двустороннюю торговлю с Азербайджаном. Мы покупаем нефтепродукты у Азербайджана и будем продавать некоторые товары азербайджанским компаниям.
При этом я не хочу ничего преувеличивать и не могу сказать, что все вопросы решены. У нас был кровавый конфликт. Раны очень свежи, и обществам двух стран нужно реальное примирение. Остаются некоторые нерешенные вопросы, особенно гуманитарного характера, касающиеся удерживаемых лиц и так далее.
Мы должны оставаться в рамках уже существующих правил и придерживаться их в международных отношениях. При этом история развивается, новые ситуации порождают новые потребности. У нас установлен мир, и мы очень заинтересованы в экспорте этой модели в другие регионы», - подчеркнул Мирзоян.