Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այսօր՝ մայիսի 9-ին, լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանել է ՌԴ–ում Հայաստանի դեսպան Գուրգեն Արսենյանին Ռուսաստանի ԱԳՆ կանչելու փաստը։
«Ես առաջարկում եմ հիմնվել հրապարակված պաշտոնական հայտարարությունների վրա: Ես ավելացնելու ոչինչ չունեմ», - ասաց Կոպիրկինը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 7-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ էր կանչվել Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գուրգեն Արսենյանը։
«Դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավարին հայտարարվել է, որ անընդունելի է Հայաստանի տարածքում՝ ԵՄ հովանու ներքո վերջերս անցկացված միջոցառումների շրջանակում «հարթակ» տրամադրելը Կիևի նեոնացիստական ռեժիմի առաջնորդ Վ. Զելենսկուն՝ Ռուսաստանի հասցեին ահաբեկչական սպառնալիքներ հնչեցնելու համար։
Ընդգծվել է, որ Մոսկվայում այս կապակցությամբ արդարացի վրդովմունք են զգում և համարում են, որ պաշտոնական Երևանի կողմից նշված այցելուի նման բացահայտ վարքագծի նկատմամբ պատշաճ բացասական գնահատականի բացակայությունը չի համապատասխանում ռուս-հայկական հարաբերությունների գործընկերային բնույթին», - հայտարարել են ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում։

Russia's ambassador to Armenia, Sergey Kopyrkin, commented today, May 9, in a conversation with journalists on the summoning of Armenia's ambassador to the Russian Federation, Gurgen Arsenyan, to the Russian Foreign Ministry.
“I suggest you rely on the official statements that have been published. I have nothing to add to that,” Kopyrkin said.
Recall that on May 7, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Armenia to the Russian Federation, Gurgen Arsenyan, was summoned to the Russian Foreign Ministry.
“The head of the diplomatic mission was told that it is categorically unacceptable for Armenia, within the framework of recent events under the auspices of the EU, to provide a ‘platform’ to the leader of the Kyiv Nazi regime, V. Zelensky, for voicing terrorist threats against Russia. It was emphasized that Moscow feels just indignation in this regard and considers the lack of an appropriate negative assessment by official Yerevan of such outrageous behavior by the aforementioned visitor to be inconsistent with the partnership nature of Russian-Armenian relations,” the Russian Foreign Ministry stated.