Նիկոլ Փաշինյանը, որն ամիսներ առաջ մետրոյում հունից դուրս եկավ, հարձակվեց արցախցի կնոջ վրա՝ նրան անվանելով «Արցախից փախած», իսկ հետո ներողություն խնդրեց իր անզուսպ պահվածվի համար, այսօր ապացուցեց, որ իրականում իր արածի համար չի զղջում և շարունակում է արցախցիներին վերաբերվել որպես փախածների։
Արաբկիրում քարոզարշավի ժամանակ բժշկական գիտությունների թեկնածու մանկաբարձ-գինեկոլոգ Արփինե Սողոյանը, նույն ինքը` 44-օրյա պատերազմում բռնի անհետացած փոխգնդապետ բժիշկ Հրանտ Պապիկյանի քույրը, մոտեցավ նրան, ասաց, որ Փաշինյանը գողացել է իր հայրենիքը։ Փաշինյանից մի քանի րոպե պահանջվեց հավասարակշռությունը կորցնելու համար։ Նա անվերջ գոռում էր, սպառնալիքներ հնչեցնում Հայաստանի նախկին նախագաների, Սամվել Կարապետյանի, Գագիկ Ծառուկյանի հասցեին։ Ընդ որում, թիրախավորում էր հատկապես Ռոբերտ Քոչարյանին՝ որպես արցախցի, թեև կինը որևէ կերպ ցույց չտվեց, թե իրականում քաղաքական ինչ նախընտրություն ունի։
«Ղարաբաղի ակցենտով խոսացողների մասկեքը հանելու եմ։ Ռոբի լակոտներ, Սերժի լակոտներ, Գագոյի լակոտներ, կալուգացու լակոտներ, սաղիդ մասկեքը հանելու եմ, կոխեմ համապատասխան տեղը»,–ինքնամոռաց գոռում էր Նիկոլ Փաշինյանը։
Կինը Փաշինյանին մեղադրում էր Արցախը հանձնելու և հազարավոր երիտասարդների մահվան պատճառը դառնալու համար։
«Դուք գողացել և շարունակում եք գողանալ իմ հայրենիքը։ Դուք իմ ազգի մի ամբողջ երիտասարդ սերունդ եք ոչնչացրել։ Դուք գողացել եք իմ երեխեքին, իմ եղբորն եք գողացել։ Իմ ուրախությունն եք գողացել»,–դիմելով Փաշինյանին ասել է կինը։
Փաշինյանին չսթափեցրեց նույնիսկ այն, որ կինը հստակ ասաց, թե ինչու է իր համար հատկապես ծանր Արցախի կորուստը․ նշեց, որ իր եղբայրը անհետ կորած համարվող բարձրաստիճան սպա է։
Փաշինյանը չէր հանգստանում, կինը փորձում էր հեռանալ, սակայն Փաշինյանը նրա ձեռքից քաշելով հետ էր բերում ու պահանջում, որ լսի իրեն։ ՔՊ–ի աջակիցները ամեն ինչ անում էին, որ կինն իր ուզածն ասելու հնարավորություն չունենա, քաշքշում էին կնոջ ձեռքերից, բղավողներով խլացնում էին նրա ձայնը։
«Եթե դուք Ռոբն եք, Ռոբին կզացնելու եմ, կալուգացուն էլ եմ կզացնելու։ Ռոբին սատկացնելու եմ, նստացնելու եմ։  Էն մասկեքով, որ Ղարաբաղի ակցենտով խոսում են, դրանք փախածներն են։ Փախել են պատերազմից, մեր երեխեքին էլ լքել են։ Ռոբին էլ, Սերժին էլ, կալուգացուն էլ կզացնելու եմ»,– գոռգոռում էր Փաշինյանը։
Նույնսիկ կնոջ հեռանալուց հետո Փաշինյանը չէր հանգստանում,  նա արդեն տեսախցիկին նայելով էր գոռգոռում և սպառնալիքներ հնչեցնում ընդդիմադիրների հասցեին։
Հատկանշական է, որ Փաշինյանը առնվազն երկու ակնհայտ մանիպուլացիա արեց այս էպիզոդում՝ ցուցյ տալով, թե իբր իր դիմաց արցախցի կին է, մինչդեռ կինն ավելի ուշ մեզ հետ զրույցում նշեց, Երևանցի է, 30 տարի է՝ ապրում է Արաբկիրում։ Բացի դրանից, Փաշինյանը կնոջը հռչակեց Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից, մինչդեռ նա որևէ կերպ ցույց չէր տվել, թե ում է աջակցում:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who months ago had lost his temper in the Yerevan subway, attacked a former Artsakh (Nagorno-Karabakh) resident woman, calling her an “escapee from Artsakh,” and then apologized for his unruly behavior, on Monday proved that he does not regret what he had done and continues to treat former Artsakh residents as escapees.
During the ruling party’s election campaign in Arabkir district of Yerevan, Candidate of Medical Sciences, obstetrician-gynecologist Arpine Soghoyan, sister of Lieutenant Colonel, Doctor Hrant Papikyan who went missing during the 44-day war in 2020, approached him and said that Pashinyan had stolen her homeland.
It took Pashinyan several minutes to lose his balance. He shouted endlessly, making threats against the former presidents of Armenia Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, as well as Strong Armenia bloc PM candidate Samvel Karapetyan, and Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan. Moreover, he specifically targeted ex-President Robert Kocharyan as an Artsakh resident, although the woman had not shown in any way what her political preferences were.
“I will remove the mask of those who speak with a Karabakh accent. Rob’s brats, Serzh’s brats, Gago’s brats, Kaluga’s [i.e. Samvel Karapetyan] brats, I will remove the mask of you all, stuff in the appropriate place,” Pashinyan shouted.
The woman accused Pashinyan of surrendering Artsakh to Azerbaijan and becoming the cause of the death of thousands of Armenian youth.
Pashinyan did not come to his senses even after the woman clearly stated why the loss of Artsakh was especially difficult for her: she noted that her brother is a high-ranking officer who is missing.
But Pashinyan did not calm down, the woman tried to leave, but Pashinyan pulled her by the hand and brought her back, demanding that she listen to him. The ruling party supporters did everything they could to prevent the woman from saying what she wanted, they pulled her by the hand, and they drowned her voice with shouts.
“Those masked people who speak with a Karabakh accent are the escapees. They fled the war, they abandoned our children. I will make Rob, Serzh, and the one from Kaluga stoop too,” Pashinyan shouted.
Even after the woman left, Pashinyan did not calm down, he was already looking at the video camera, shouting, and making threats against the oppositionists.
It is noteworthy that Pashinyan made at least two obvious manipulations in this incident, indicating that the woman in front of him was allegedly from Artsakh, while the woman later said in an interview with us that she was from Yerevan and had been living in Arabkir district for 30 years. In addition, Nikol Pashinyan had declared the woman a supporter of Robert Kocharyan, while she had not shown in any way who she supported.