Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա էմոցիոնալ պոռթկումը հերթական բեմականացված ներկայացումն է, որի նպատակն է կրկին սեպ խրել մեր ժողովրդի տարբեր խմբերի միջև, պառակտել հասարակությունը և դրա հաշվին պահպանել սեփական իշխանությունը։ Այս մասին մայիսի 18-ին, Քաղաքական բռնաճնշումների զոհերի հուշարձանի մոտ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ հայտարարել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը, ով գլխավորում է նաև կուսակցության պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակը։
Կուսակցության ղեկավարը քաղաքացիներին կոչ է արել զգոնություն ցուցաբերել և ոչ մի դեպքում չտրվել այդ սադրանքներին։ Մարուքյանի խոսքով՝ Փաշինյանը կրկնում է իր «2021 թվականի խաղերը», քանի որ հայտնվել է չափազանց խոցելի վիճակում։ Նա ընդգծել է, որ գործող վարչապետին «օդի պես անհրաժեշտ է հասարակության խիստ բևեռացումը», որպեսզի սեփական ուժի պատրանք ստեղծի, ընդդիմախոսներին սպառնա ձերբակալություններով ու դատարաններով, իսկ արդյունքում՝ հաղթի ընտրություններում և ձևավորի վերահսկելի խորհրդարան, որը կարող է ավելի վատը լինել, քան ներկայիսը։
Էդմոն Մարուքյանը խստորեն դատապարտել է գործող իշխանության քարոզչական մեթոդները, մասնավորապես՝ ղարաբաղյան բարբառի թեմայով շահարկումներ անելու և հայ ժողովրդին պառակտելու փորձերը։ Նա նշել է, որ այս բեմականացված քաղաքական թատրոնի միակ համարժեք պատասխանը կլինի այն, որ քաղաքացիները զանգվածային կերպով գնան ընտրատեղամասեր։ «Լուսավոր Հայաստան»-ի առաջնորդն ընդգծել է, որ քվեարկության օրը ոչ ոք չպետք է տանը մնա, և կոչ է արել աջակցել իրենց քաղաքական ուժին՝ ընտրելով 19 համարի քվեաթերթիկը։

Сегодняшний всплеск эмоций Никола Пашиняна – это очередной разыгранный спектакль, цель которого – вновь вбить клин между различными группами нашего народа, расколоть общество и за счет этого удержать свою власть. Об этом во время предвыборной агитации у памятника жертвам политических репрессий 18 мая заявил председатель партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян, возглавляющий ее пропорциональный список кандидатов в депутаты.
Глава партии призвал граждан проявить бдительность и ни в коем случае не поддаваться на эти провокации. По словам Марукяна, Пашинян повторяет свои «игры 2021 года», поскольку оказался в крайне уязвимом положении. Он подчеркнул, что действующему премьеру «как воздух необходима жесткая поляризация общества», чтобы создать иллюзию собственной силы, грозить оппонентам арестами и судами, а в итоге – победить на выборах и сформировать подконтрольный парламент, который может оказаться еще хуже нынешнего.
Эдмон Марукян резко осудил пропагандистские методы действующей власти, в частности, попытки спекулировать на теме карабахского диалекта и разделить армянский народ. Он отметил, что единственным адекватным ответом на этот срежиссированный политический театр станет массовая явка граждан на избирательные участки. Лидер «Светлой Армении» подчеркнул, что никто не должен оставаться дома в день голосования, и призвал поддержать их политическую силу, выбрав избирательный бюллетень под номером 19.