Իրավապահները մանրամասն քննություն կիրականացնեն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական պաստառը պատռելու համար բերման ենթարկված և ավելի ուշ մահացած գտնված քաղաքացու մահվան փաստով։ Բացի այդ, մենք ծառայողական քննություն ենք անցկացնում՝ հասկանալու համար, թե արդյոք իրականացվել են բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը։ Այս մասին մայիսի 18-ին, Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, հայտարարել է արձակուրդում գտնվող ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքացու նախնական զննման և բուժման առաջնային գործողություններն իրականացվել են։
«Ամեն դեպքում իրավապահները մանրամասն քննություն կիրականացնեն»,- նշել է նա։ Ավանեսյանը պարզաբանել է, որ որպես իրավաբան չի մեկնաբանի այս դրվագը, քանի որ հանդես է գալիս որպես առողջապահության նախարար։ Նա հայտնել է, որ միջադեպի մասին իմացել է անմիջապես։ «Բայց ես չեմ կարող ասել, թե որտեղ է տեղի ունեցել դեպքը և քանի տարեկան է քաղաքացին։ Քննչական կոմիտեն այդ տեղեկատվությունը կներկայացնի»,- եզրափակել է Ավանեսյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի քննչական կոմիտեն նախկինում ինքնասպանության հասցնելու մեղադրանքով քրեական գործ էր հարուցել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական պաստառը պատռելու համար կալանավորված տղամարդու նկատմամբ։ Ավելի ուշ նրան մահացած էին գտել Նուբարաշենի հոգեբուժական կենտրոնում։

Правоохранители проведут детальное расследование по факту гибели гражданина, задержанного за срыв предвыборного плаката партии «Гражданский договор» и позднее найденного мертвым. Кроме того, мы проводим служебное расследование, чтобы понять, все ли необходимые процедуры были проведены. Об этом во время предвыборной агитации в ереванском районе Арабкир 18 мая заявила находящаяся в отпуске министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
По ее словам, первые действия по первичному обследованию и лечению гражданина были проведены.
«В любом случае правоохранители проведут детальное расследование», - отметила она. Аванесян пояснила, что как юрист не будет комментировать этот эпизод, так как выступает как министр здравоохранения. Она сообщила, что узнала об инциденте сразу. «Но я не могу сказать, где произошел инцидент и сколько лет гражданину. Следственный комитет эту информацию представит», - заключила Аванесян.
Напомним, что ранее Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по статье о доведении до самоубийства по факту гибели мужчины, задержанного за срыв предвыборного плаката правящей партии «Гражданский договор», который позднее был найден мертвым в Центре психического здоровья «Нубарашен».