Խաղաղությունը անխուսափելի է, ուղղակի մենք կլինենք նորմալ հարևաններ, բայց չենք լինի ընկերներ և չենք ուզում լինել ընկերներ, որովհետեւ մենք ունենք անցյալ և իրենց էլ լավ գիտենք։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 30–ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչության անդամ, «Ուժեղ Հայաստանի» ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը։
«Միակ բանը, որ մեր անցյալից մեզ մնացել է, դասերն է, որոնք չենք քաղում։ Մի բան են մեծերը մեզ սովորեցրել, մի բան է մեզ պատմությունը սովորեցրել, և այդ դասը փոքրիկ ինչ-որ խումբ մերժում է, որի բոլոր նորարարական մտքերը կոլապսի բերեցին»,–ասաց նա։
Հարցին՝ ինչո՞ւ «Ուժեղ Հայաստանի» ընտրական ցուցակում չկան Արցախի քաղաքական գործիչներ, Կարապետյանը պատասխանեց. «Նախ, նրանց թեկնածության հետ կապված անձնագրային խոչընդոտ կա։ Երկրորդ, Արցախի մեր հայրենակիցները դատարանով արդեն հաղթել են դատը, որ իրավունք ունեն ընտրության մասնակցելու։ Այսինքն, եթե մինչև հունիսի 7–ը դիմում են դատարան, դատարանը պետք է թույլ տա»։

Мир неизбежен, просто мы будем нормальными соседями, но не будем друзьями и не хотим быть друзьями, потому что у нас есть прошлое, и мы их тоже хорошо знаем. Об этом сегодня, 30 мая, во время встречи с журналистами заявил член правления партии «Сильная Армения», возглавляющий список «Сильной Армении» Нарек Карапетян.
«Единственное, что осталось нам от нашего прошлого, — это уроки, которые мы не извлекаем. Одному нас учили старшие, одному нас научила история, и этот урок отвергает какая-то небольшая группа, все новаторские идеи которой привели к коллапсу», — сказал он.
На вопрос, почему в избирательном списке «Сильной Армении» нет политических деятелей Арцаха, Карапетян ответил: «Во-первых, есть паспортное препятствие, связанное с их кандидатурой. Во-вторых, наши соотечественники из Арцаха уже выиграли в суде дело о том, что имеют право участвовать в выборах. То есть, если до 7 июня они обращаются в суд, суд должен разрешить».