Եվրասիական տնտեսական միության շուկայից հրաժարվելու հարց չի քննարկվում, իսկ խոսակցությունները վերաբերում են բացառապես արտաքին առևտրի դիվերսիֆիկացմանը։ Դրա մասին հայտարարել է Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի կառավարությունը երբեք հանդես չի եկել ԵԱՏՄ-ի հետ գործող առևտրային ռեժիմից դուրս գալու մասին հայտարարություններով։ «Նման քննարկում չկա։ Կարծում եմ՝ ԵԱՏՄ շուկայից հրաժարվելու հարց չկա, և կառավարությունում որևէ մեկը երբեք նման հայտարարություններ չի արել։ Խոսքը դիվերսիֆիկացման մասին է»,- նշել է Հակոբյանը։ Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ է, որի շրջանակում գործում են միասնական մաքսային կանոններ, մաքսատուրքերի դրույքաչափեր, վճարներ և վարչարարության ընդհանուր սկզբունքներ։
Խոսելով Եվրոպական միության հետ առևտրի մասին՝ ՊԵԿ ղեկավարը նշել է, որ ներկայում հայկական ապրանքները եվրոպական շուկա են մուտք գործում գործող մաքսային ռեժիմով։ Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, դիվերսիֆիկացման գործընթացն արդեն ընթացքի մեջ է, իսկ արտադրանքի մի մասը, որը վերջին շրջանում որոշակի դժվարությունների է հանդիպել ԵԱՏՄ շուկայում, արդեն նոր իրացման ուղիներ է գտնում Եվրամիության երկրներում։
«Ակնհայտ էր, որ նույն այն ապրանքների մի մասը, որոնք վերջերս ԵԱՏՄ արտահանվելիս բախվել էին որոշակի խնդիրների, արդեն իսկ ունեն Եվրոպական միության շուկա դուրս գալու ուղիներ։ Ընդ որում, արտահանվում են նույն խմբաքանակները և նույն ծավալներով»,- ասել է Հակոբյանը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակում է առևտուրը ԵԱՏՄ-ի հետ նախկին ռեժիմով, բացառությամբ առանձին դեպքերի, որոնք ռուսական կողմը կապում է արտադրանքի որակի հետ։
Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ միաժամանակ ընդլայնվում է հայկական արտահանման աշխարհագրությունը։ Մասնավորապես, նա որպես այժմ քննարկվող ուղղություններ նշել է Հունաստանը, Լատվիան և Նիդերլանդները, ինչպես նաև Գերմանիան ու Ֆրանսիան, որոնք ավանդաբար մնում են հայկական արտադրանքի սպառման շուկաներ։ Հակոբյանը հիշեցրել է նաև կառավարության մեկնարկած արտահանման աջակցության ծրագրի և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին, որոնք մի շարք ապրանքների համար նախատեսում են անմաքս մուտք դեպի Եվրամիության շուկա։
«Այս բոլոր փոփոխություններն ավելի շատ վերաբերում են մեր տնտեսության և արտահանման դիվերսիֆիկացմանը, ինչը տնտեսությունն ավելի դիմակայուն կդարձնի հնարավոր փոփոխությունների նկատմամբ»,- նշել է նա։
Հակոբյանը հայտնել է նաև, որ Հայաստանը մաքսային կցորդ է նշանակել Եվրոպական միությունում։ «Նա մոտ ժամանակներս կանցնի աշխատանքի և կզբաղվի Եվրոպական միության հետ մաքսային գործընթացների հարցերով, որպեսզի բոլոր առկա խոչընդոտներն աստիճանաբար վերացվեն»,- հայտարարել է Հակոբյանը։

Вопрос об отказе от рынка Евразийского экономического союза не обсуждается, а разговоры касаются исключительно диверсификации внешней торговли. Об этом заявил председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Акопян.
По его словам, правительство Армении никогда не делало заявлений о выходе из существующего торгового режима с ЕАЭС. «Такого обсуждения нет. Думаю, вопроса отказа от рынка ЕАЭС нет, и никто в правительстве никогда подобных заявлений не делал. Речь идет о диверсификации», — отметил Акопян. Он напомнил, что Армения является полноправным членом ЕАЭС, в рамках которого действуют единые таможенные правила, ставки пошлин, платежи и общие принципы администрирования.
Говоря о торговле с Европейским союзом, глава КГД отметил, что в настоящее время армянские товары поступают на европейский рынок в действующем таможенном режиме. При этом, по его словам, процесс диверсификации уже идет, а часть продукции, которая в последнее время столкнулась с определенными трудностями на рынке ЕАЭС, уже находит новые каналы сбыта в странах Евросоюза.
«Было очевидно, что часть тех же товаров, которые в последнее время столкнулись с определенными проблемами при экспорте в ЕАЭС, уже имеет пути выхода на рынок Европейского союза. Причем экспортируются те же партии и в тех же объемах», — сказал Акопян.
Он подчеркнул, что Армения продолжает торговлю с ЕАЭС в прежнем режиме, за исключением отдельных случаев, которые российская сторона связывает с вопросами качества продукции.
По словам председателя КГД, одновременно расширяется география армянского экспорта. В частности, он упомянул Грецию, Латвию и Нидерланды как направления, которые сегодня обсуждаются, а также Германию и Францию, которые традиционно остаются рынками для армянской продукции. Акопян напомнил также о запущенной правительством программе поддержки экспорта и о достигнутых договоренностях, предусматривающих для ряда товаров беспошлинный доступ на рынок Европейского союза.
«Все эти изменения в большей степени касаются диверсификации нашей экономики и диверсификации экспорта, что сделает экономику более устойчивой к возможным изменениям», — отметил он.
Акопян также сообщил, что Армения назначила таможенного атташе при Европейском союзе. «Он в ближайшее время приступит к работе и будет заниматься вопросами таможенных процессов с Европейским союзом, чтобы все существующие препятствия постепенно устранялись», — заявил Акопян.