Հայաստանում «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի ձեռնարկությունների աշխատանքի կասեցման դեմ բողոքի ալիքին են միացել նաև հյուրանոցային ոլորտի ներկայացուցիչները։ «Մուլտի Գրանդ» էլիտար հյուրանոցի աշխատակիցները հուլիսի 13-ին դուրս են եկել ակցիայի՝ պահանջելով բացել հյուրանոցային համալիրը։ Նրանք հայտարարել են, որ բողոքի ակցիաները կշարունակվեն նաև Ծաղկաձորում, որտեղ պարապուրդի են մատնված հոլդինգի մյուս զբոսաշրջային օբյեկտները։
Հյուրանոցի աշխատակիցներից Հովսեփ Ստեփանյանը լրագրողներին պատմել է շենքի կապարակնքման ժամանակ իրավապահների կոպիտ գործողությունների մասին, որոնք, ըստ նրա, հսկայական վնաս են հասցրել զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանի միջազգային հեղինակությանը. «Երբ նրանք ներս մտան, մեր բոլոր երեք հյուրանոցներում էլ շատ զբոսաշրջիկներ կային, այդ թվում՝ արտասահմանցիների մեծ խմբեր։ Մարդկանց բառացիորեն փողոց էին հանում հենց նախաճաշի ժամանակ՝ ռեստորանային սրահներից, ընդ որում՝ շատ բիրտ ձևով։ Արտասահմանյան գործընկերներից ոմանք ըմբռնումով մոտեցան իրավիճակին, բայց մյուսներն այժմ մեծ փոխհատուցումներ են պահանջում ձախողված հանգստի համար»։
Ստեփանյանի խոսքով՝ «Մուլտի Գրանդ» հյուրանոցը, լինելով տարածաշրջանի լավագույններից մեկը, ակտիվորեն աշխատում է Ռուսաստանի, Պակիստանի, Իսրայելի, Չինաստանի, Կորեայի և ասիական այլ երկրների շուկաների հետ։ Համալիրի փակումը տապալել է դեռևս մեկ տարի առաջ պլանավորված ամրագրումները, հարսանիքները, համաժողովներն ու տուրերը։
«Մեր գլխավոր նպատակն է ստիպել իշխանություններին վերանայել այս որոշումը և բացել հաստատությունները, չէ՞ որ ահռելի թվով աշխատակիցներ հայտնվել են փողոցում։ Հյուրանոցի փակումը բացառապես քաղաքական բնույթ է կրում։ Գագիկ Ծառուկյանն աշխատատեղեր է ստեղծել ավելի քան 10 հազար մարդու համար, ովքեր ընտանիքներ են պահում, նա բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր է իրականացրել։ Մենք խնդրում ենք վարչապետին մեղմել իրավիճակն այն ամենի շուրջ, ինչ ստեղծվել է տարիների ընթացքում, և մեզ հնարավորություն տալ մեր սիրելի աշխատանքին վերադառնալու համար», — եզրափակել է Հովսեփ Ստեփանյանը։
Հիշեցնենք, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի ձեռնարկություններում և առանձնատանը լայնածավալ խուզարկությունները սկսվել էին հուլիսի 6-ին, ինչից հետո նա ձերբակալվել ու կալանավորվել էր։ Գործը վերաբերում է 2022-2024 թվականներին կատարված խարդախություններին և փողերի լվացմանը։

К волне протестов против блокирования работы предприятий концерна «Мульти Груп» в Армении присоединились сотрудники гостиничной сферы. Работники элитного отеля «Мульти Гранд» 13 июля вышли на акцию с требованием открыть гостиничный комплекс. Они заявили, что акции протеста продолжатся и в Цахкадзоре, где простаивают другие туристические объекты холдинга.
Один из сотрудников отеля, Овсеп Степанян, рассказал журналистам о грубых действиях правоохранителей при опечатывании здания, которые нанесли колоссальный ущерб международной репутации Армении в сфере туризма: «Когда они вошли, во всех трех наших отелях было много туристов, включая большие зарубежные группы. Людей буквально выгоняли на улицу прямо во время завтрака из ресторанных залов в очень грубой форме. Некоторые иностранные партнеры отнеслись к ситуации с пониманием, но другие теперь требуют больших компенсаций за сорванный отдых».
По словам Степаняна, отель «Мульти Гранд», будучи одним из лучших в регионе, активно работает с рынками России, Пакистана, Израиля, Китая, Кореи и других стран Азии. Закрытие комплекса сорвало бронирования, свадьбы, конференции и туры, которые планировались за год вперед.
«Наша главная цель – заставить власти пересмотреть это решение и открыть учреждения, ведь огромное число сотрудников осталось на улице. Закрытие отеля носит исключительно политический характер. Гагик Царукян создал рабочие места для более чем 10 тысяч человек, которые содержат семьи, он реализовал множество благотворительных программ. Мы просим премьер-министра смягчить ситуацию вокруг того, что было создано годами, и дать нам возможность вернуться к своей любимой работе», - заключил Овсеп Степанян.
Напомним, что масштабные обыски на предприятиях лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна и в его особняке начались 6 июля, после чего он был задержан и арестован. Дело касается мошенничества и отмывания денег в 2022-2024 годах.