ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ օգոստոսի 14–ին, Ալեն Սիմոնյանին ներկայացրել է որպես Անվտանգության խորհրդի նորանշանակ քարտուղար, և Արմեն Գրիգորյանին շնորհակալություն հայտնել այդ պաշտոնում իր կատարած աշխատանքի համար։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Այստեղ եմ նախ պարոն Գրիգորյանին շնորհակալություն հայտնելու անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում իր գործունեության համար։ Պարոն Գրիգորյանը ներգրավված է եղել այս ողջ ընթացքում, Անվտանգության ոլորտի հետ կապված օրակարգում ամբողջ ծավալով հասկանալիորեն, այդ թվում խաղաղության հաստատման գործընթացում և ունի շատ էական ներդրում այդ ոլորտում մեր ունեցած ձեռքբերումների կայացման հարցում և դա շատ գնահատելի է։ Եվ ուզում եմ պարոն Սիմոնյանին ներկայացնել որպես Անվտանգության խորհրդի նոր քարտուղար և հաջողություններ մաղթել նրան այդ ոլորտում։
Պարոն Սիմոնյանն էլ է ներգրավված եղել նախորդող շրջանում մեր կարևոր և ռազմավարական որոշումների կայացմանը և կարծում եմ որ նաև լինելով Ազգային Ժողովի նախագահ, ըստ էության, աշխատանքային տեղեկատվության պակաս չունի և կարող է միանգամից անցնել Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի արդյունավետ գործունեությանը»։
Իր հերթին ԱՐմեն Գրիգորյանը նշեց. «Կուզենայի առիթն օգտագործել նաև շնորհակալություն հայտնել ԱԽ գրասենյակի թիմին։ Դուք նշեցիք այն աշխատանքները, որում ես ներգրավված եմ եղել, այդ աշխատանքները, որտեղ որտեղ հաջողել ենք, դրա մեջ մեծ ներդրում է ունեցել ախագրասենյակը, որտեղ որ չենք կարողացել կամ թերացել ենք, դա ավելի շատ երևի իմ պատճառով է եղել, ոչ թե երևի, այլ հաստատ։
Ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել այս տարիների համատեղ կատարված աշխատանքի համար, ինչպես նաև շնորհավորել պարոն Սիմոնյանին և հաջողություններ եմ մաղթում»։
Ալեն Սիմոնյանն էլ ասաց. Ե«ս նույնպես շնորհակալ եմ վստահության համար և պարոն Գրիգորյանից եմ շնորհակալ կատարված աշխատանքի համար։ Մենք ունենք լավ ընկերական և գործընկերային հարաբերություններ, որոնք ինձ համար թանկ են, և կարծում եմ, որ կարողանանք միասին աշխատել։ Անկախ այն բանից, որ վարչապետը ասաց, որ տեղյակ եմ և մասնակցել եմ, կարծում եմ դուք պետք է ինձ օգներք մտնել աշխատանքային գործընթացի մեջ ավելի խորը և հուսամ կկարողանանք իրար հետ աշխատել։ Շնորհակալություն»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ նախորդող շրջանում շատ մեծ և կարևոր աշխատանք է կատարվել, բայց առաջիկայում նույնպես նույնքան մեծ և նույնքան կարևոր աշխատանք պիտի կատարվի. «Ես կարծում եմ առաջին բանը, որ պետք է անենք նախ վերլուծելն է նախորդ շրջանի աշխատանքը և որոշելը այն առաջնահերթությունները, որոնց վրա Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը և անվտանգության խորհրդի քարտուղարը առաջիկայում պետք է կենտրոնանան։
Ես դրա վերաբերյալ ունեմ որոշակի և կոնկրետ պատկերացումներ։ Ես ունեմ կոնկրետ խնդիրներ առաջադրելու անվտանգության խորհրդի քարտուղարին և անվտանգության խորհրդի գրասենյակին։ Առաջիկայում մենք այդ թեմայով քննարկումներ կունենանք և ես կտամ անհրաժեշտ հանձնարարականներ։
Մինչ այդ պարոն Սիմոնյան, իհարկե համաձայն եմ, անկախ նրանից, որ պրոցեսներին ամբողջությամբ տիրապետում եք, անհրաժեշտություն կլինի որոշ ժամանակ, ոչ շատ երկար, ծանոթանալ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի աշխատանքի առանձնահատկություններին, կանոնադրական լիազորությունների շրջանակին, և գործունեության կանոնադրության շրջանակին, որից հետո արդեն աշխատանքային կարգով ես կառաջադրեմ այն կոնկրետ խնդիրները, որոնց լուծումները առաջիկայում ակնկալելու եմ ձեզնից և անվտանգության խորհրդի գրասենյակից։
Բացի այն, որ ակնհայտ գործունեության շրջանակ է Անվտանգության խորհրդի նիստերի նախապատրաստությունը, ԱԽ աշխատանքների կազմակերպումը, բայց դրանից բացի, այլ խնդիրներ նույնպես կան, որոնց շուրջ մենք Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի հետ աշխատել ենք և այդ խնդիրների հետագա լուծումը կարևոր նշանակություն ունեն, բայց դա արդեն աշխատանքային փուլի հարց է, որի վերաբերյալ քննարկումներ կունենանք։

Первое, что мы должны сделать, - это проанализировать работу предыдущего периода и определить приоритеты, на которых в ближайшее время должны сосредоточиться аппарат и секретарь Совета безопасности. Об этом заявил во время представления Алена Симоняна в качестве новоназначенного секретаря Совета безопасности Армении 14 августа премьер-министр Никол Пашинян.
«Прежде всего я здесь, чтобы поблагодарить господина Григоряна за его деятельность на посту секретаря Совета безопасности. Господин Григорян на протяжении всего этого времени был вовлечен в повестку, связанную со сферой безопасности, в полном объеме, в том числе в процесс установления мира, и внес весьма существенный вклад в закрепление наших достижений в этой сфере, и это очень ценно.
Одновременно хочу представить господина Симоняна как нового секретаря Совета безопасности и пожелать ему успехов в этой сфере. Он также был вовлечен в принятие наших важных и стратегических решений в предыдущий период и, думаю, будучи также председателем Национального Собрания, по сути, не испытывает недостатка в рабочей информации и может сразу приступить к эффективной деятельности на посту секретаря Совета безопасности».
В свою очередь, Григорян отметил: «Хотел бы воспользоваться случаем и также поблагодарить команду аппарата СБ. Вы упомянули о работе, в которую я был вовлечен, о делах, где мы добились успеха, большой вклад внес аппарат СБ, а там, где мы не смогли или допустили упущения, это скорее было по моей вине, не скорее, а точно.
Хочу еще раз поблагодарить за совместную работу, проделанную за эти годы, а также поздравить господина Симоняна и пожелать ему успехов».
Симонян же отметил: «Я тоже благодарен за доверие и благодарен господину Григоряну за проделанную работу. У нас хорошие дружеские и партнерские отношения, которые мне дороги, и, думаю, что мы сможем работать вместе. Независимо от того, что премьер-министр сказал, что я в курсе и участвовал, думаю, вы должны мне помочь глубже войти в рабочий процесс. Надеюсь, мы сможем работать вместе».
Пашинян заметил, что в предыдущий период была проделана очень большая и важная работа, но в ближайшее время предстоит проделать не менее большую и не менее важную работу. «Я думаю, первое, что мы должны сделать, - это прежде всего проанализировать работу предыдущего периода и определить те приоритеты, на которых в ближайшее время должны сосредоточиться аппарат и секретарь Совета безопасности.
У меня есть на этот счет определенные и конкретные представления. У меня есть конкретные задачи для секретаря и аппарата Совета безопасности. В ближайшее время у нас будут обсуждения на эту тему, и я дам необходимые поручения.
Господин Симонян, несмотря на то что вы полностью владеете процессами, потребуется некоторое время, не очень долгое, чтобы ознакомиться с особенностями работы аппарата Совета безопасности, кругом уставных полномочий и рамками регламента деятельности, после чего уже в рабочем порядке я поставлю те конкретные задачи, решения которых буду ожидать от вас и от аппарата СБ в ближайшее время», - заключил глава правительства.