Ստամբուլահայերի մի խումբ նոյեմբերի 8-ի երեկոյան հայկական «Ակոս» շաբաթաթերթի խմբագրության առաջ ակցիա է իրականացրել՝ աջակցություն հայտնելով Թուրքիայի բանտերում հացադուլ հայտարարած քրդերին։
Ինչպես տեղեկացնում է «Ակոս»-ը, հավաքվածների անունից հայտարարությամբ հանդես է եկել Սասուն Էստուկյանը՝ նշելով, որ մայրենի լեզվով դատարանում պաշտպանություն իրականացնելու հարցում իրենց աջակցություն են հայտնում բանտերում գտնվող հացադուլավորներին։ «Մենք կողմ ենք խաղաղությանը եւ եղբայրությանը եւ շարունակելու ենք դա բարձրաձայնել։ Մենք չենք ուզում, որ այլեւս մեկ հոգի էլ մահանա։ Չենք ուզում, որ երեխայից մարդասպան սարքող «մթությունը» ավելի շատ կյանքեր տանի»,-ասվել է հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ Թուրքիայի բանտերում հիմնականում PKK-ի անդամ լինելու մեղադրանքով դատապարտված բանտարկյալներն արդեն 58-րդ օրն է, ինչ հացադուլ են անում՝ պահանջելով բարելավել PKK-ի առաջնորդ, ցմահ դատապարտված Աբդուլլահ Օջալանի բանտային պայմանները եւ ճանաչել քրդերի իրավունքները։
Թուրքիայի արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ բանտերում մոտ 700 հոգի գտնվում են հացադուլի մեջ։

Группа армян Стамбула 8 ноября организовала акцию перед зданием редакции армянского еженедельника «Акос», выражая содействие курдским повстанцам, объявившим голодовку в турецких тюрьмах. Как сообщает газета «Акос», от имени собравшихся выступил Сасун Эстукян, заявивший, что участники акции готовы помочь заключенным курдским повстанцам, желающим выступать в суде на родном языке. «Мы на стороне мира и братства, и продолжим это отстаивать. Мы не хотим больше смертей», - было сказано в заявлении.
Напомним, что арестанты турецких тюрем, которые в основном были заключены под  стражу, потому что подозревались в членстве в Курдской рабочей партии, уже 58 день, как объявили голодовку, требуя признания прав курдского народа и улучшения тюремных условий предводителя КРП Абдуллы Оджалана, приговоренного к пожизненному заключению.